Ви тут:
Освіта Суспільство Україна 

Компактна вступна кампанія та творчі конкурси попереду — роз’яснили умови вступу-2019 до ВНЗ

Цьогоріч вступна кампанія у вищі навчальні заклади для випускників 11 класів дещо відрізнятиметься від попередніх років. Разом із затвердженням прохідних балів для деяких спеціальностей абітурієнти 2019 року матимуть компактну вступну кампанію, програму першочергового зарахування та зміни термінів для творчих конкурсів.

Про це кореспонденту “Новинам Полтавщини” в ексклюзивному інтерв’ю під час візиту до Полтави розповів генеральний директор директорату вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України Олег Шаров.

Перш за все, вступна кампанія-2019 матиме коротші терміни. Якщо раніше, прийом заяв до ВНЗ тривав майже місяць то зараз планують вкластися у два тижні. Загалом, терміни виглядають так (згідно з Умов прийому на навчання до закладів вищої освіти України в 2019 році):

1 липня — початок реєстрації електронних кабінетів та завантаження до них документів;

1 липня — 10 (12) липня — проведення творчих конкурсів (на бюджет);

11 липня — 22 липня — проведення творчих конкурсів (для контрактників);

10 липня — 22 липня о 18:00 — прийом заяв і документів для тих, хто вступає лише за сертифікатами ЗНО;

10 липня — 16 липня о 18:00 — прийом заяв і документів для осіб, які вступають на основі співбесіди, вступних іспитів або творчих конкурсів;

17 липня – 19 липня  – співбесіди;

17 липня – 22 липня  – вступні іспити;

Олег Шаров пояснює це тим, що раніше всі заяви подавались у паперовій формі. Це займало чимало часу. Зараз всі документи абітурієнти подають виключно в електронній формі, зареєструвавши для цього свій кабінет. Тому і вступну кампанію проводять компактно.

“Не має сенсу у дуже довгій кампанії, яка була раніше. Закладалось багато часу на реєстрацію документів. Коли вона була письмовою, існували величезні черги у закладах. Зараз черг немає в принципі. Сьогодні 98,5% заяв подаються в електронній формі. Інші, хто подає у письмовій формі черг не створюють. Система, яка опрацьовує заяви онлайн, працює надійно. Тому є можливість скорочувати тривалість вступної кампанії. Згадувати той час, коли 28 днів проводилось подання документів, вже незручно. Це означало, що працівники приймальних комісій влітку не мали відпустки. А це не гарно. Вступники і батьки дуже довго чекали результатів, активних дій було небагато, а чекали довго. Тепер чекати стає все менше, кампанія є динамічною і активною”

1 липня це старт вступної кампанії. Вона розпочинається реєстрацією електронних кабінетів на порталі “Єдина державна електронна база з питань освіти” і завантаження до неї документів. Абітурієнти можуть зробити це самостійно вдома. Але якщо матимуть проблеми, матимуть змогу звернутись у приймальну комісію будь-якого навчального закладу (незалежно від того, до якого ВНЗ збираються вступати) і разом з фахівцями електронно зареєструватись. Проте у перші години роботи Олег Шаров радить не поспішати реєструватись, оскільки всі матимуть час і змогу пройти процедуру.

“У 2018 році збоїв на порталі не було. Коли мова йде про складну електронну систему, постійно є ризики. Це абсолютно інший рівень сервісу. Коли людина, не виходячи з дому, завантажує всі документи до закладу вищої освіти і подає оригінали лише тоді, коли вже вступили. Це вартує багато чого — і нервів, і часу, і грошей. Врешті-решт, у 2016-2017 році, коли система працювала зі збоями, скарг про те, що хтось не встиг подати заяву. не було. Найгірше, це доводилось чекати поки система завантажиться. У 2018 році все відбувалось дуже швидко, без збоїв і затримок”

Творчі конкурси цьогоріч проводитимуть з 1 по 10 липня (на бюджет), тобто ще до початку прийому заяв (для контрактників передбачена друга сесія творчих конкурсів — з 11 до 22 липня). За словами Олега Шарова, така система дозволить випускникам здавати творчі конкурси в різних навчальних закладах за бажанням.

“Творчі конкурси стосуються невеликої кількості закладів і спеціальностей. Вони проводяться раніше, ніж подаються відповідні заяви на вступ. У вузи приходитимуть люди, які зможуть успішно скласти творчі конкурси. Для цього подається заява на проходження творчого конкурсу і з 1 по 10 липня, (на спеціальність “Музичне мистецтво” – з 1 по 12 липня) як правилао у 2, 3, а можливо 4 потоки проводяться творчі конкурси. Вони цілком свідомо винесені раніше, ніж подання документів. Ми прагнемо рівності прав вступників і достатньої кількостей можливостей для них. В останні роки ми спостерігали, що побудова графіків творчих конкурсів у багатьох закладах була така, що вступник міг скласти творчі конкурси не більше, ніж в одному закладі. Це неправильно, це звужує права вступників, тому система, яка запроваджена у 2019 році, дає можливість вступнику щонайменше у двох, а то й більше закладах, скласти творчі конкурси”

Після проведення творчих конкурсів і прийому заяв з 26 липня розпочнеться зарахування на бюджет.

“26 липня оголошуються результати адресного розміщення державного замовлення. Тим, хто отримує місця державного чи регіонального замовлення, 26 липня до 18-ї години буде ця пропозиція надана. І вступники мають право або приймати цю пропозицію і до 1 серпня віднести оригінали документів і отримати бюджетні місця. Або, якщо їм це не подобається, можуть відмовитись, піти на контракт в інше місце, а ті місця, що залишились діставатимуться пільговикам”.

Однією з новацій вступу-2019 є механізм першочергового зарахування. Це стосується тих абітурієнтів, які збираються вступати у медичні та педагогічні виші, а після закінчення не менш як 3 роки працюватимуть у сільській місцевості.

“Це складний механізм, зараз почали роботу з обласними адміністраціями щодо у цього. Тут є кілька дуже складних моментів. По-перше, ми не можемо собі дозволити, щоб у сільських місцевостях бракувало гарних педагогів і медиків. По-друге, щоб люди, які прийдуть на ці місця, проходили позаконкурсом або корупційній основі. По-третє, щоб договори, які укладались про відпрацювання, не виконувались. Реальні дії будуть у березні-квітні, коли обласні департаменти проводитимуть конкурси на ці місця і укладатимуть договори про відпрацювання. Людина, яка результатом конкурсу підпише договір, зможе вступати до закладів вищої освіти в межах спеціалізованої квоти, де вона буде”

У 2019 році відбудеться також розширення пільг для учасників бойових дій.

“Розширення пільг для учасників бойових дій стосуються не лише учасників бойових дій сьогоднішніх подій на сході, але й всіх осіб, які мають статус учасників бойових дій і відповідно їх дітей. Україна мала миротворчі контингенти, де наші військовослужбовці брали участь у тих чи інших видах бойових дій упродовж десятиліть. В Африці, Азії, на Балканах. І ці люди зараз мають статус учасника бойових дій, хтось його має ще з Афганістану”

Окрім цього, новаціями вступу-2019 є:

  • для вступу на бакалавра (або на магістра медичного, фармацевтичного чи ветеринарного спрямування) прийматимуть сертифікати ЗНО 2017, 2018 та 2019 років, окрім оцінок з англійської, французької, німецької та іспанської мов, з яких зараховуватимуть лише сертифікати 2018 та 2019 років. Вступник може подати сертифікати в будь-якій зручній йому комбінації;
  • під час вступу на бюджет передбачено максимум 7 заяв на 4 спеціальності. На контракт кількість заяв не обмежується;
  • для вступу на спеціальності «Право», «Публічне управління та адміністрування», «Міжнародні відносини», «Міжнародні економічні відносини», «Міжнародне право», «Фармація, промислова фармація» встановлюється мінімальний конкурсний бал для подання заяви — 130, повідомляє “Освіторія”.

Ліна Решетник