Ви тут:
Суспільство Україна 

Діда Мороза винайшли в 1937 році в часи сильних репресій, – історик Сергій Рябенко

Дід Мороз як новорічний персонаж з’явився у зловісному 1937 році, в розпал сталінських репресій, розповів “Радіо Свобода” співробітник Інституту національної пам’яті України Сергій Рябенко. Це було прикладом успішної радянської пропаганди того часу.

Радянській владі конче було необхідно якимось чином усунути чи спробувати мінімізувати вплив Церкви, церковних традицій, пов’язаних зі святкуванням Різдва. І тому в 1935 році з’явилася теза, яку озвучив один із соратників Сталіна Павло Постишев про те, що потрібно організовувати святкування Нового року з новими радянськими традиціями. І тоді з’явився Дід Мороз.

Насправді був використаний образ казкового персонажу, який існував ще задовго до Радянського Союзу, просто він не був таким популярним. Сценарій святкування Нового року готували Сергій Міхалков, автор сталінського гімну СРСР та найпопулярніших дитячих книжок, та Лев Кассіль, так само один з провідних радянських дитячих письменників. У цій першій «методичці», яку поширили по всьому Радянському Союзу, з’явився вперше Дід Мороз разом з реабілітованою ялинкою, яка перестала називатися «різдвяною», а стала називатися «новорічною».

“Очевидно, що якщо десь на початку ідеологічно цього персонажа ховалася саме суть його заміщення святого Миколая, то чим далі, то все менше можна було говорити про те, що цей персонаж, Дід Мороз, ніс на собі якесь ідеологічне навантаження і був уособленням якоїсь такої вже надто радянської традиції”, -зазначає історик.

Тому після 1991 року після розпаду Радянського Союзу, персонаж сприймається просто як один з персонажів Нового року, один з таких казкових героїв, який просто асоціюється з новорічною традицією.