Ви тут:
децентралізація Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Безкоштовне молоко, стимул для медпрацівників та “енергетична” верба: над чим працюють в Сергіївській ОТГ на Полтавщині (ФОТО)

Сергіївська об’єднана територіальна громада утворилась у 2016 році. Включає в себе 3 сільські ради: Сергіївську (с. Сергіївка, Вечірчине, Каменівщина, Лободине, Чернече), Розбишівську (с. Розбишівка, Веселе, Крамарщина), і Качанівську (с. Качанове, Новоселівка, Вирішальне, Дачне, Степове).

Загальна площа громади — 16 761 га, а проживає там, станом на 2018 рік — 2881 мешканець. На кінець минулого року бюджет громади склав 38 млн 276 тис. 957 грн. Це в 4 рази більше, ніж до об’єднання.

Експерти Полтавського центру розвитку місцевого самоврядування Вадим Штефан та Тетяна Паутова зустрілись з головою Сергіївської ОТГ Ігорем Лідовим та вручили подяку за партнерство та співпрацю у впровадження реформи децентралізації.

У 2018 році сільська рада запровадила чимало цікавих програм, наприклад, “Підтримка народжуваності”, “Шкільне молоко” чи “Програма місцевих стимулів для медичних працівників на 2017-2020 роки”. Окрім цього, мають ідеї з вирощування малини, “енергетичної” верби на території ОТГ. Про це кореспонденту “Новин Полтавщини” розповіла завідувач сектору економічного розвитку та інвестицій Сергіївської сільської ради Інна Панасенко.

Підтримка народжуваності

На кожну дитину з бюджету сільради виділяють 10 тисяч гривень. Навіть, якщо в родині народжується друга дитина або батьки вирішили усиновити одну чи більше дітей.

“Цю програму затвердили через те, що більшість населення ОТГ це люди похилого віку. Коли ми об’єднались у 2016 році, стали підраховувати, скільки населення, то в кінці року побачили, що смертність значно перевищує народжуваність. А в 2016 році народилось всього 3-є діток. Тому голова запропонував молодим сім’ям або сім’ям, які вже мають дітей, ще народжувати. Якщо двоє діток усиновлюють, то на кожну дитину теж по 10 тисяч гривень. І 2018 року вже було більше — народилось 9-ро дітей”, – розповідає Інна Панасенко.

Демографічна ситуація Сергіївської ОТГ залишає бажати кращого: 3050 жителів у 2016 році проти 2881 у 2018-у.

Чашка молока безкоштовно

Щоранку учням початкових класів місцевих шкіл до сніданку подають чашку молока. Для батьків це абсолютно безкоштовно.

“Діти зараз часто хворіють, тому до сніданку їм у школах наливають чашку молока для підняття здоров’я. Кошти йдуть з сільського бюджету — на початок 2018 року ця сума була у розмірі 50 тисяч гривень”

Власний бізнес

Сергіївська сільська рада підписала меморандум з Гадяцьким фондом підтримки підприємництва, згідно з яким підприємці, які хочуть відкрити власний бізнес в ОТГ, можуть звернутись й отримати стартовий капітал. Обов’язкова умова — бути мешканцем цієї громади.

“Люди з ОТГ, які хочуть відкрити власний бізнес, подають заявку. Даємо суму 300 тисяч гривень під безвідсотковий кредит, який повертають протягом року. З цієї суми 150 тисяч гривень – Сергіївська сільська рада і 150 тисяч гривень дає Гадяцький фонд підтримки підприємництва. Минулого року до нас звернувся підприємець і відкрив міні-пекарню. Потім розширив і створив безалкогольне кафе. Поруч є магазин. Хліб, який випікають, розвозять по всій ОТГ. Відповідно, підприємець створює робочі місця для місцевих жителів. Якщо бізнес вже відкритий, то можна звертатись для оновлення матеріально-технічної бази або відкриття філії”

Стимул для медпрацівників

З 2017 року у громаді діє “Програма місцевих стимулів для медичних працівників на 2017-2020 роки”. Зараз в ОТГ є сімейний лікар, який раніше працював у Сумській області. Перейти сюди його зацікавили умови — сільрада купила автомобіль, квартиру, заробітна плата 10 тисяч гривень.

“В ОТГ було два лікарі, але зараз одна лікарка пішла у декретну відпустку, тепер він залишився один. Його викликають, він самостійно їздить селами громади. З бюджету сільради оплачуємо йому бензин, ремонт та всі інші витрати, щоб працював він безперебійно”

“Енергетична верба” і малина

В інвестиційному паспорті 2018 року Сергіївської ОТГ є кілька пропозицій потенційним інвесторам — будівництво пелетного заводу (переробка деревина на тирсу, спресовування у брекети), вирощування малини та “енергетичної” верби. Це ідея створення плодово-ягідного кооперативу. Всі земельні ресурси чудово сприяють вирощування культур, стверджує фахівець.

“Є ділянки для висадження малини, “енергетичної” верби. Зараз тенденція йде до того, щоб використовувати природний матеріал для обігріву — пелети, відходи від кукурудзи і соняшника. Багато читали про “енергетичну” вербу, але ніколи не замислювались про те, щоб її вирощувати. Є земельна ділянка, куди гарно підходять води. Така верба швидко росте. Її висаджують і перші два роки вона росте, а далі спеціальною технікою її скошують і подрібнюють. Далі роблять брекети і можна опалювати приміщення”.

Щодо малини, то схема така: місцеві мешканці вирощують цю культуру на своїх ділянках, приносять підприємцю й отримують кошти за товар. Підприємець же в свою чергу або заморожує її, або сушить, або робить сік і продає далі.