Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

Центр дослідження історії Полтавщини відзначає 25-ліття

Центру дослідження історії Полтавщини – 25 років. Регіональний науково-редакційний підрозділ (НРП), створений разом з іншими такими ж обласними редакційними центрами за ініціативою провідних учених на зорі незалежності для розробки заздалегідь окресленої тематики, він переріс визначені рамки і перетворився на потужний самодостатній осередок наукових та енциклопедичних досліджень.

Уже чверть століття під грифом НРП-Центру дослідження історії Полтавщини щороку з’являються друком 2–3 грунтовних фоліанти, які неодмінно привертають увагу як фахівців, так і громадськості. Ось і нещодавно, за підсумками 12-го щорічного обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини», видання НРП-Центру здобуло чергове Гран-прі і було відзначене кращим. Усього ж на рахунку установи тепер 9 таких високих відзнак – показник, яким справді можна пишатися.

Останні 11 років Центр дослідження історії Полтавщини очолює відомий історик, заслужений вчитель України Олександр Андрійович Білоусько. Він визначив пріоритети і спрямував роботу невеличкого колективу на виконання масштабних видавничих проектів, у тому числі видання багатотомної регіональної енциклопедії «Полтавіка».

Знаковим у літопису НРП-Центру став 2009 рік, коли за редакторством і співавторством Олександра Білоуська було видруковано перший із томів «Полтавіки» – «Релігія і церква». Згодом за його редакторства та співавторства побачили світ ще дві книги тому «Образотворче та декоративне мистецтво» та 1 книга тому «Освіта і наука». Це грунтовні регіональні тематичні енциклопедичні видання, аналогів яким немає сьогодні у жодній області України.

Але, як показало життя, працювати лише над «Полтавікою» просто не випадало – необхідно було продовжувати проект «Реабілітовані історією», згодом відповідно до державної програми – підготувати і видати обласний том «Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років. Полтавська область». За дорученням органів виконавчої влади у надзвичайно стислі терміни виконувати інші важливі історико-краєзнавчі видавничі проекти, ураховуючи пам’ятні та ювілейні дати у житті держави та області.

Незважаючи на обмежені фінансові можливості, НРП-Центр дослідження історії Полтавщини (штат якого, між іншим, складає лише 5 працівників) виконує сьогодні значний обсяг науково-дослідної, науково-організаційної, науково-допоміжної роботи.

НРП-Центр уже багато років створює тематичні інформаційні бази даних, які дозволяють реалізовувати такі видавничі проекти, які є просто непідйомними для інших наукових інституцій. Тож не випадково Центр є видавцем різних за тематикою, але досить інформативних та ошатних видань: «Тарас Шевченко і Полтавщина», «Полтавська філармонія-70», «Чорнобиль 1986–2016. Книга слави і пам’яті. Полтавська область» (до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС), «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1986–1991» (до 25-ї річниці проголошення незалежності України), «Українська революція 1917–1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917–1921», презентаційне видання «Полтавщина. Пам’ять віків: Альбом». Лише за останні роки установою підготовлено і видано близько 50 наукових, енциклопедичних та довідкових видань.

Тарас Пустовіт,
Заслужений працівник культури України