Ви тут:
Суспільство Україна 

Товариство “Просвіта” відзначає 150-річчя

8 грудня 1868 у Львові було засновано товариство «Просвіта», яке очолив громадсько-політичний діяч Анатолій Вахнянин. “Спомагати народну просвіту в напрямках моральнім, матеріальнім, політичнім через видання практичних книжок, брошур і т. д. в тій мові, якою нарід говорить”, – так визначив завдання діяльності товариства о. Степан Качала.

«Просвіта» виникла в Галичині як противага антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, — з одного боку, і москвофільській, — з другого.  Невдовзі товариство перетворилося на масову національну громадську організацію українців Галичини, яка на початку ХХ століття поширила свою діяльність на всю Україну й інші країни, де були українські поселення. Товариство засновувало фахові школи, видавало та розповсюджувало поштою книжки, створювало бібліотеки та читальні, проводило виставки-ярмарки української книги.

Після заборони радянським режимом з 1939 року свою діяльність “Просвіта” відновила 13 червня 1988 року як Товариство української мови ім. Т. Шевченка, яке згодом перейменували на Товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Сьогодні осередки Товариства знаходяться у кожному обласному центрі України, в т. ч. у Полтаві. 

З поважним ювілеєм просвітян привітав Президент Петро Порошенко, який в рамках робочої поїздки до Львова відвідав святкування 150-річчя організації.

Він зазначив, що дата 8 грудня 1868 року означала створення нашої національної домівки поверх тогочасних кордонів, коли наша Вітчизна була ще поділена між різними імперіями.

“Імперії згодом впали. А ми були, є і будемо! Митрополит Андрей Шептицький з нагоди 70-річчя заснування «Просвіти» у 1938 році освятив прапор цієї організації з написом: «В силі духу – перемога народу!». Ці слова актуальні і тепер. Я впевнений: ми вийдемо переможцями з нинішньої боротьби за незалежну українську державу”, – наголосив Президент .