Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Президент нагородив орденом письменника з Лохвиці

Петро Порошенко на урочистостях з нагоди 150-річчя «Просвіти» відзначив нагородами кращих просвітян. Серед них уродженець Полтавщини Микола Петренко. Президент  нагородив його однією з найвищих  державних відзнак – орденом Ярослава Мудрого, повідомили у прес-центрі обласного товариства “Просвіта”.

Народився Микола  Петренко  у 1925 році в м. Лохвиця  в сім’ї робітника. Під час Другої Світової війни був вивезений на примусові роботи до Німеччини. За спробу втечі відбував покарання в концтаборах. Після закінчення війни пройшов фільтраційні та трудові табори в СРСР. У 1951 році  закінчив факультет журналістики Львівського державного університету. Працював в обласній молодіжній газеті, редактором Львівського телебачення. Також кореспондентом «Літературної України», але звідки був звільнений за  «пропетлюрівські» вірші.

Перша поетична збірка Миколи Петренка «Дні юності»  вийшла у 1957 році, а у 1963 році у видавництві «Дніпро» вийшла його друга поетична збірка «Суворі береги». Микола Петренко є автором понад 100 книг: поезій, прози, гумору, публіцистики, віршів для дітей, казок, пісенних текстів (всього до 200 пісень, деякі з них визнані кращими піснями року). А ще він автор кількох п’єс та лібрето музичних вистав, які ставилися переважно на сценах львівських театрів: «Чарівне кресало», «Довбушів топірець», «Дві Іванки», «Шість імен» та ін. Лауреат премій ім. Павла Тичини, Юрія Яновського, Маркіяна Шашкевича, Богдана-Нестора Лепкого, Ірини Вільде, Дмитра Нитченка, Міжнародної літературної премії імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень», літературної премії «Благовіст», літературної премії ім. Романа Федоріва, премії журналу «Березіль», переможець I-го міжнародного поетичного конкурсу «Чатує в століттях Чернеча Гора», дипломант Всеукраїнського літературного конкурсу рукописів прози «Крилатий Лев».

 У 2008 році на прохання колишнього політв’язня, мистецтвознавця і депутата ВР 1 і 2 скликань Богдана Гориня соціально-значущим проектом-книгою  «Сни про окраєць хліба» Миколи Петренка, присвяченим болючій темі голодомору-геноциду, опікувався просвітянин Олег Пустовгар.  Книгу очолюване ним тодішнє управління інформаційної політики Полтавської ОДА передало до бібліотек Полтавської області.