Ви тут:
Освіта Полтавщина Суспільство 

У Полтавському університеті побував гарвардський професор

1 та 2 листопада гостем Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка був Сергій Плохій – професор, директор Українського наукового інституту Гарвардського університету, один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи у Північній Америці.

Широкому загалу Сергій Плохій відомий насамперед як автор історичного бестселеру “Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності”, за яку науковець був удостоєний Шевченківської премії. Окрім того, американський історик є автором низки важливих праць про Україну: “Козацький міф. Історія та націєтворення в епоху імперій”, “Наливайкова віра: козацтво та релігія в ранньомодерній Україні”, “Походження слов’янських націй. Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі”, інформує прес-служба університету.

Історик завітав до Полтави на запрошення відділу інноваційної діяльності та міжнародних зв’язків і кафедри історії України як стипендіат Програми академічних обмінів імені Фулбрайта в Україні. Під час зустрічі зі студентами та викладачами ПНПУ імені В.Г.Короленка Сергій Плохій презентував унікальний історичний проект “МАПА: цифровий атлас України”, що функціонує на базі Українського інституту Гарвардського університету. В основі проекту лежить картографування та цифрова обробка великого масиву історичних і соціологічних даних. Його результати викладені у відкритий доступ і усі бажаючі можуть користуватися ними для проведення власних наукових досліджень.

Можливості “МАПИ” Сергій Плохій продемонстрував на прикладі вивчення динаміки “ленінопаду” в Україні, його особливостей у різних областях, котрі були обумовлені специфічною культурною ситуацією, мовним поділом, ментальним кордоном між уявними «Сходом» і «Заходом». Важливо, що науковцям вдалося зафіксувати зміни цього кордону, його просування на Схід. У доповіді найбільше говорилося про Центр України, котрий своєю прихильністю до тої чи іншої світоглядної моделі визначає орієнтацію країни загалом. Звісно, що тут не обійшлося без обговорення унікальності Полтавщини, яку, однак, ще слід детальніше вивчати.

Показово, що Гарвардський історик багато апелював до історичної демографії, як важливої та перспективної сфери сучасної гуманітаристики, що, на жаль, мало представлена в Україні. А саме історико-демографічні студії є однією із наукових “родзинок” ПНПУ імені В.Г.Короленка. Вони застосовуються для вивчення суспільства Гетьманщини науковцями кафедри історії України та Центру історико-антропологічних досліджень.

Учасники зустрічі скористалися можливістю подискутувати з гостем, а також влаштували автограф-сесію, оскільки виявилося, що багато з присутніх мають у своїх домашніх бібліотечках різні книги Сергія Плохія.