Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

“Цей часопис зробив цілу сенсацію” – 113 років тому на Полтавщині вийшла перша україномовна газета

“Цей часопис зробив цілу сенсацію: на вулицях його виривали з рук у газетчиків”, – так зазначав у своєму щоденнику відомий меценат Євген Чикаленко про першу україномовну газету на Наддніпрянській Україні. Перший номер газети під назвою “Хлібороб” вийшов 12 листопада 1905 року у Лубнах Полтавської губернії.

На той час ще існували Валуєвський циркуляр (1863) та Емський указ (1876), що забороняли друкувати та видавати видання української мовою. Хоча імператор Микола II підписав “Маніфест 17 жовтня 1905 року”, згідно з яким разом з іншими свободами оголошував також волю друку. Однак ніхто не наважувався видавати україномовні часописи без окремого на те дозволу. Винятком став лише часопис ”Хлібороб”, що вийшов ”явочним порядком” на кошти Лубенської української громади.

На першій шпальті часопису зазначено дату ”12 грудня”. Це пов’язано з тим, що в той час на східних українських землях місяці називали так: листопад – груднем, а грудень – студнем, що відповідало церковнослов’янським назвам.

Редакторами були брати Шемети. Їх родина була досить заможною і мала певний соціальний статус. Окрім видання часопису, у їх власності була ткацько-суконна фабрика, цегельний завод, млин та маслобійня.

Газета мала велику популярність. Тираж першого номера сягав 5 тисяч примірників, а п’ятого – 80 тисяч. Часопис закликав до політичних та економічних змін, передачі землі селянам, цивілізованих виборчих органів влади, 8-годинного робочого дня, відкриття українських шкіл та інше. Але після виходу 5-го номера видання часопису було заборонено місцевою адміністрацією.

поширити новину: