Ви тут:
здоров’я Суспільство Цікавинки 

Скільки води потрібно пити людям літнього віку, – поради експертів

Люди літнього віку дуже вразливі до дефіциту води. В умовах, коли організм перебуває в стані фізіологічного старіння, він потребує особливої уваги. Дегідратація не є «нормальним» проявом процесу старіння.
Пацієнти літнього віку не повинні довіряти своїм відчуттям спраги, а взяти собі за звичку вживати 1700 – 2500 мл води на добу, яка повинна надходити з різних джерел: напоїв та їжі, повідомляє zhyvyaktyvno.org
Норму для кожної окремої людини визначає лікар.
Неадекватна гідратація погіршує перебіг хронічних захворювань, сприяє виникненню нових хвороб, призводить до збільшення показників госпіталізації літніх людей.
Людини отримує необхідну кількість рідини, вживаючи воду або інші напої, а також з їжі – фрукти, овочі, пекарські вироби, гаряча їжа, молоко. Ще певна кількість води виробляється в організмі людини шляхом метаболізму.
Якщо ми витрачаємо води більше, ніж вона надходить до організму – це означає, що розвивається дегідратація.
Для запобігання цьому, найпершим сигналом у організмі людини проявляється відчуття спраги, яке свідчить про необхідність поповнити запаси рідини.
На жаль, у людей похилого віку система «дефіцит рідини в організмі – відчуття спраги – вживання води» не працює так ефективно, як у людей більш молодого віку. Це обумовлено тим, що з віком в організмі людини відбуваються зміни в структурі рецепторів.
Таким чином, люди літнього віку можуть не відчувати спрагу при дефіциті рідини в організмі, це ставить їх під загрозу розвитку дегідратації при недостатньому вживанні води.
Особливості літнього віку призводять до того, що людина п’є значно менше води, аніж у молодшому віці. Це неодноразово підтверджувалося результатами низки досліджень – жінки літнього віку вживають води найменше (не більше 1700 мл на добу).
З віком загальна кількість води організму фізіологічно зменшується, у літніх людей дегідратизація виникає значно швидше, ніж у молодих.
На жаль, раннє виявлення дегідратації найчастіше є неможливим, оскільки класичні її прояви у людей літнього віку можуть бути відсутні, або замасковані за симптомами інших хронічних захворювань.
Класичні прояви дефіциту води в організмі у пацієнтів літнього віку у більшості випадків (60-75%) є нечутливими. Важливо пам’ятати, що у літніх людей дегідратація може спричиняти виникнення атипових симптомів: розгубленість, закреп, а також навіть гарячку та раптові падіння.
Недостатнє вживання води спричиняє порушення когнітивних функцій та погіршує настрій: хворі відчувають важкість при спробі сконцентрувати увагу, вони можуть втрачати пильність та здатність до запам’ятовування.
Лікарі повинні знати, що головний біль, на який часто скаржаться пацієнти старечого віку, може також бути результатом недостатнього вживання ними води. Наслідком нестачі води в організмі немолодої людини може стати порушення роботи шлунково-кишкового тракту, що проявляється у виникненні гострого закрепу.
Для діагностики важкої дегідратації у пацієнтів літнього віку деякі дослідники рекомендують використовувати правило 7 ознак, присутність яких може допомогти у встановленні діагнозу дегідратації.
Сухість язику
Наявність повздовжніх борозн на язиці
Підвищена сухість слизових ротової порожнини
Слабкість м’язів верхньої частини тіла
Відчуття пацієнтом зніяковіння
Труднощі при спробі розмовляти
Запалі очі
Норми вживання води людьми літнього віку Європейська Агенція з Питань Безпеки Продуктів харчування (EFCA – European Food Safety Authority) у своїх рекомендаціях зазначає: жінки літнього віку повинні отримувати 2000 мл води на добу чоловіки – 2500 мл на добу Всесвітня Організація Охорони Здоров’я (WHO – World Healyh Organization) рекомендує наступні норми гідратації на добу щодня: 2900 мл для чоловіків та  2200 мл для жінок.