Ви тут:
Суспільство Україна 

Що фінансує банк ЄС в Україні

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), що є офіційним банком ЄС, фінансує безліч проектів в Україні: від будівництва залізничних колій, тунелів, ліній метро до підтримки бізнесу, сільського господарства, дорожньої безпеки. Від 2014 року банк виділив близько 3,5 мільярдів євро на проекти в Україні.

Особливістю ЄІБ є фокус саме на конкретних ініціативах, які приносять конкретні результати звичайним людям.

фото dyvys.info

Бескидський тунель

За фінансової підтримки ЄІБ (55 мільйонів євро) було збудовано Бескидський тунель. Він є частиною транспортного коридору, що з’єднує італійський Трієст, Словенію, Угорщину, Словаччину з Києвом. Новий тунель має дві колії, на відміну від старого одноколійного. Це дозволить збільшити кількість перевезень. Також швидше можна буде доїхати до Закарпаття.

Будівництво залізничної колії

Зараз залізничний рух в бік Миколаєва — обмежений. Тому банк ЄС виділив 150 мільйонів євро на будівництво другої колії, електрифікацію та модернізацію систем сигналізації та зв’язку на ділянці Долинська — Миколаїв — Колосівка. Це збільшить пропускну спроможність вантажів у напрямку миколаївських портів.

Метро в Харкові та Дніпрі

Також ЄІБ надав 160 мільйонів євро на продовження зеленої гілки метро в Харкові на 3,5 кілометри. Тут буде збудовано дві нові станції — Державінська та Одеська, а також нове депо; закуплять 85 вагонів для 17 поїздів. В результаті, перехід харків’ян з наземного на підземний транспорт позитивно вплине на навколишнє середовище та міський простір.

У Дніпрі теж добудовують метро. При цьому застосовують найшвидшу у світі технологію. Зокрема, після вибухових робіт встановлюють тимчасові кріплення. Потім на арматуру вкладають бетон. Такі конструкції витримують близько сотні років експлуатацій. Цю ж методику використали при будівництві Бескидського тунелю. ЄІБ фінансує будівництво ділянки з трьома станціями метро (152 мільйони євро).

Громадський транспорт

ЄІБ сприяє переходу українців на електричний транспорт, який є більш екологічно чистим. Так, на кошти ЄІБ (200 мільйонів євро) буде закуплено нові тролейбуси, трамваї, автобуси. Оновлять або збудують трамвайні та автобусні лінії, а також депо.

Дорожня безпека

Банк ЄС допомагає і у покращенні безпеки дорожнього руху в п’яти найбільших українських містах: Дніпрі, Харкові, Києві, Львові та Одесі. Загалом у цих містах проживає 7 млн. людей. Зокрема, на кошти ЄІБ (75 мільйонів євро) буде усунуто найнебезпечніші ділянки доріг завдяки покращенню зв’язків та більш сучасним магістральним системам, а також модернізації транспортних розв’язок, перехресть та вуличної інфраструктури. Буде збудовано велодоріжки, встановлено світлофори, які показуватимуть зелений колір впродовж руху машини по всьому відрізку шляху. Також обладнають зупинки електронним табло, яке показуватиме час очікування транспорту.

Енергоефективність та міська інфраструктура

ЄІБ фінансує (10 мільйонів євро) встановлення енергоефективних систем опалення, вентиляції, освітлення у навчальних приміщеннях державних університетів Чернігова, Харкова, Києва, Львова, Полтави, Сум та Вінниці. Це дозволить їм менше витрачати на комунальні послуги та допоможе створити більш комфортні умови для студентів.

Ще 6,4 мільйони євро — на встановлення індивідуальних теплових пунктів та лічильників у будинках Кривого Рогу. Це допоможе контролювати споживання енергії. В результаті, жителі менше платитимуть за комуналку. Також зменшаться викиди вуглекислого газу в атмосферу.

Також ЄІБ виділив 400 мільйонів євро на централізоване опалення, енергоефективність у адміністративних будівлях, міське освітлення. Це дозволить зменшити втрати води, поліпшити послуги з утилізації твердих відходів, а також покращити безпечність та якість комунальних послуг.

Енергетична інфраструктура

Завдяки новому обладнанню дванадцять підстанцій “Укренерго стануть бульш енергоефективними. А їх автоматизація допоможе синхронізувати роботу енергосистеми України з Європейською мережею системних операторів передачі електроенергії (ENTSO-E). Це важливо в контексті інтеграції української та європейської електромереж. На це банк ЄС виділив 136 мільйонів євро.

Також він фінансує модернізацію магістрального газопроводу “Уренгой-Помари-Ужгород” (150 мільйонів євро). Зокрема, проект передбачає повну заміну труб на 120 кілометрах газогону і модернізацію двох компресорних станцій.

Сільське господарство

Сільське господарство є ще одним пріоритетом ЄІБ. Цей сектор становить близько 20 відсотків ВВП України. Також у ньому працює 14 мільйонів українців.

Серед проектів — будівництво нової інфраструктури для зберігання зерна та цукру агропромислового холдингу “Астарта-Київ (37 мільйонів євро). Перед цим агроходинг отримав 50 мільйонів євро на будівництво елеваторів у Полтавській, Вінницькій та Хмельницькій областях. Вони допоможуть зменшити втрати врожаю, пов’язані з поганою погодою.

Банк фінансує будівництво і реконструкцію елеваторів для зберігання зерна й для компанії “Нібулон” (71 мільйон євро). Окрім того, компанія реконструює завод для будівництва суден, збільшить їх вантажопідйомність, а також обсяги річкових перевезень р. Дніпро та Південний Буг. Останнє дасть змогу заощадити державі 3,16 мільярдів гривень бюджетних коштів на ремонті доріг.

Компанія МХП отримає 85 мільйонів євро на будівництво елеваторів для зберігання зернових і олійних культур. Це створить додаткові робочі місця в сільській місцевості України, сприятиме економічному розвитку країни та її інтеграції в міжнародні ринки.

ЄІБ підтримує малі та середні підприємства з виробництва круп, зерен масляних культур та рибальства. Збільшення конкурентності таких підприємств дозволить їм експортувати продукцію в європейські країни. Для цього банк виділив 400 мільйонів євро кредитних коштів.

Ще 21,5 мільйонів євро — на будівництво виробничої лінії з переробки томатів в Україні.

Відбудова сходу України

Банк виділив 200 мільйонів для відбудову малих об’єктів інфраструктури, які постраждали від конфлікту на сході України. Зокрема, це відновлення постачання води, електроенергії, тепла. Також передбачено ремонт доріг та залізниць, реконструкцію зруйнованих мостів, адміністративних приміщень, шкіл, лікарень та інших об’єктів соціальної інфраструктури. Такі роботи будуть вестись на території Донецької та Луганської областей, яка контролює влада України, а також у навколишніх Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій областях.

Підтримка економічного розвитку України

У 2015 році ЄІБ надав гарантії на 520 мільйонів доларів. Це дозволило Світовому банку надати кредитні гарантії для закупівлі газу компанією “Нафтогазом”.

Малий та середній бізнес

ЄІБ підтримує малий та середній бізнес. Зокрема, вперше він надав кредит у гривні банку ProCredit обсягом 60 мільйонів євро для фінансування таких підприємств.

Також ЄІБ надав кредитні гарантії банкам ProCredit (10,5 мільйонів), Укргазбанк (50 мільйонів євро), Ощадбанк (8,75 мільйонів євро), Райффайзен (12 мільйонів євро) для кредитування малого та середнього бізнесу.

Ще 400 мільйонів виділено для підтримки ініціатив із розвитку приватного сектору, зменшення негативного впливу на клімат, а також розвиток соціально-економічної інфраструктури.

Для підтримки приватного сектору ЄІБ виділив ще 260 мільйонів євро. В результаті, підприємці могтимуть використати можливості глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі з Євросоюзом.

Окрім фінансування, ЄІБ надає також технічну підтримку в рамках багатьох проектів. Наприклад, вони діляться знаннями щодо управління складними інвестиційними проектами.

 

Автор: Руслан Мініч, аналітик ГО “Інтерньюз-Україна”