Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Сезон грипу та ГРВІ: як вберегти себе та близьких

Майже кожен з нас при перших проявах ГРВІ (кашлю, нежиті) не залишається вдома. Людей з такими проявами майже щодня ми зустрічаємо на вулицях, у транспорті та інших місцях скупчення людей. Це є основною проблемою високих показників захворюваності, особливо в осінньо-зимовий період, на ГРВІ та грип.

В осінньо-зимовий період, коли відбувається ослаблення організму, на здоров’я людини впливає чимало чинників. Це й повсякденне недотримання правил гігієни, й переведення годинників на зимовий час, адже не кожен використовує поради, які допомагають адаптуватися у цей період. Мало хто знає, що звичайну застуду та ГРВІ з легкими проявами лікують лише постільним режимом.

Цьогоріч за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в Україні будуть циркулювати віруси грипу типу А (Мічіган), типу А (Сінгапур) та типу В (Колорадо).

З початку епідсезону на Полтавщині не зафіксовано випадків захворюваності на грип, фахівці фіксують лише захворювання на ГРІ.

За даними епідеміологічних досліджень ДУ «Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України» з початку року в області на ГРВІ перехворіли 148 тисяч людей.

Профілактика грипу — це щорічне щеплення, яке зменшить ризик захворіти на грип та допоможе уникнути серйозних ускладнень чи госпіталізації.

“На сьогоднішній день мало людей вакцинуються, а пов’язано це з тим, що безкоштовних вакцин проти грипу немає”, – говорить в.о. головного лікаря Полтавського обласного Центру здоров’я Ніна Дурдикулиєва.

З початку епідсезону ( станом на 20 листопада) щеплено 4276 полтавців, а в 2017 році – 9200.

В аптеках області є вакцина проти грипу «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція). Ціна її 300 – 318 грн.

“Вакцина від грипу абсолютно безпечна. У неї поміщений інактивований (неживий) вірус. Він не може заразити організм людини. Він лише вчить імунну систему захищати наш організм”, – стверджує в. о. Міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

Минулого епідсезону на Полтавщині спостерігались випадки захворювання на грипу типу А і В (A (HINl)(Michigan), Hong Kong A (H3N2), Brisbane (В). Найбільше полтавці хворіли у лютому та березні.

“У минулому епідсезоні спалаху грипу в області не було”, – розповіла заступник головного лікаря з організаційно-методичної роботи Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні Лідія Войтенко.

“Першочергово повинні вакцинуватися люди, які потрапляють у групу ризику”, – наголошує Ніна Дурдикулиєва.

Читайте також: Боятися треба грипу, а не вакцини від нього, – Уляна Супрун.

А саме: Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії. Ми закликаємо їх захистити себе і своїх пацієнтів та зробити щеплення від грипу. Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.

Літні люди — імунітет з віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.

Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.

Є декілька протипоказань до вакцинації проти грипу:

Застуда, що супроводжується температурою вище 38- 38,5°С,

Тяжка алергічна реакція (анафілактична) на попередню дозу вакцини чи відома тяжка алергічна реакція на один із компонентів вакцини (наприклад, курячий білок), захворювання і стани організму, при яких імунітет після введення вакцини може не сформуватися (наприклад, в умовах хіміотерапії в онкологічних хворих; при вживанні великих доз стероїдних гормонів; при вживанні ліків, що пригнічують імунітет; при окремих вроджених імунодефіцитах).

Інактивовані вакцини проти грипу безпечні для таких людей, адже не містять живого вірусу чи бактерії, однак успішне вироблення імунітету після введення вакцини не гарантується.

Якщо протягом 6 тижнів від вакцинації проти грипу розвивається синдром Гієнн-Барре (рідкісний стан, при якому імунна система людини вражає власні периферичні нерви), вакцинація проводиться з пересторогою – зваживши переваги та ризики.

Етикет поведінки людини під час застуди чи грипу: чхаючи чи кашляючи прикривайте рот та ніс одноразовою хустинкою, відразу ж викиньте її у смітник, вимийте руки або обробіть їх антисептиком. Якщо ви кашляєте одягніть медичну маску.

Симптоми грипу: висока температура, яка тримається мінімум 5 днів, лихоманка, головний біль, ломота в м’язах та суглобах, загальна слабкість, кашель, що може тривати 2 тижні і більше, нежить.

“Симптоми грипу починаються раптово і можуть тривати від кількох днів до кількох тижнів. При перших симптомах звертайтеся до лікаря”, – говорять лікарі.

А реформування первинної ланки медицини, а саме “вибір лікаря”, допоможе вам при першій необхідності звернутись до сімейного лікаря. Адже обравши лікаря, якому ви довіряєте, вам буде легше й спілкуватись з ним, тим паче можна проконсультуватись і по телефону.

Читайте також: Грип: чому нам погано та як лікуватись

Ось декілька порад при захворюванні на грип:

  • контролюйте температуру не менше двох разів на добу та при погіршенні стану;
  • підтримуйте температуру в приміщенні 18-20°С;
  • підтримуйте вологість у приміщенні 70±10%;
  • дотримуйтесь ліжкового режиму;
  • залишайтесь вдома 24 години після останнього періоду гарячки;
  • провітрюйте приміщення не менше двох разів на добу;
  • вживайте достатню кількість рідини (компот, сік, морс, мінеральна вода);
  • при контакті зі здоровими людьми одягайте медичну маску, щоб захистити оточуючих;
  • якщо ви не хворієте, а доглядаєте за хворим, то часто мийте руки, тримайтесь на відстані від пацієнта.

“Залишайтеся вдома протягом щонайменше доби після того, як спаде висока температура, крім випадків, коли потрібна невідкладна медична допомога. Таким чином, ви захистите себе від ускладнень, які може спричинити хвороба, та не передасте інфекцію іншим”, – радять фахівці.

Читайте також: 9 народних засобів, які не допоможуть вилікувати грип: коментують лікарі

Створіть своєму організму умови, щоб він міг боротись з вірусом — дотримуйтесь постільного режиму без зайвих навантажень, пийте побільше рідини, знижуйте температуру тіла (якщо вона вище 38,5 градусів). У міжнародних протоколах при лікуванні ГРВІ першочергово радять приймати парацетамол (для зниження температури) у поєднанні з ібупрофеном.

“Не купуйте ліки без призначення лікаря! Наприклад, антибіотики. Адже вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Вони не зменшують, а навпаки – збільшують ризик ускладнень, – радить Уляна Супрун.

Якщо захворіли та не змогли залишитися вдома — обов’язково вдягайте хірургічну маску та візьміть паперові серветки з собою (тільки пам’ятайте, що маска не може захистити вас від хвороби, а лише стримати ваші бактерії, щоб не заразити інших.

А у випадку, коли хвороба застала вас зненацька — намагайтеся чхати або кашляти у внутрішню сторону ліктя.

Навіть такі мінімальні заходи будуть серйозним внеском до здоров’я ваших близьких, колег та оточуючих.