Ви тут:
Медицина Полтавщина Суспільство 

Полтавську обласну лікарню перевірили на відповідність рекомендаціям ВООЗ та рівень впровадження заходів інфекційного контролю

22 – 23 листопада у Полтавській обласній клінічній лікарні ім. М.В. Скліфосовського фахівці ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» та ГО «Інфекційний контроль в Україні» перевіряли відділення та персонал на відповідність рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я та рівень впровадження заходів інфекційного контролю у закладах охорони здоров’я.

У рамках реалізації субґранту Глобального Фонду для розвитку регіональних систем громадського здоров’я в Україні на Полтавщині впроваджується пілотний проект з інфекційного контролю. Базовим закладом для втілення проекту визначена Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського, з якою співпрацюють консультанти проекту, зокрема Ірина Бородіна, головний спеціаліст відділу безпеки середовища життєдіяльності Управління Держнагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Моніторинговий візит складався з двох етапів: перевірка відділень і структурних підрозділів лікарні та обговорення результатів із адміністрацією та співробітниками.

«У 2017 році ВООЗ запропонувала анкету оцінювання рівня запровадження заходів інфекційного контролю, яку ми заповнили протягом цих двох днів. Ваш заклад набрав базовий рівень, тобто ключові моменти у вас запроваджені. Чому це важливо? Бо у ході реформи та зміни принципу фінансування, НСЗУ буде звертати увагу на належний рівень інфекційного контролю. Кожна невідповідність матиме негативні наслідки не лише для здоров’я пацієнтів, а й для бюджету лікарні», пояснив Олександр Мацьков, завідувач відділу антибіотикорезистентності та інфекційного контролю ДУ “Центр громадського здоров’я МОЗ України”.

За результатами візиту були сформовані рекомендації для закладу щодо підвищення рівня інфекційного контролю.

«Роботу закладу оцінювали за 5-ма основними напрямками: репроцесинг інструментарію (стерилізація і дезінфекція), гігієна рук персоналу, менеджмент відходів, епідеміологічний нагляд за внутрішньолікарняними інфекціями і використання засобів індивідуального захисту. З точки зору інфекційного контролю, хотілось би окремо позитивно відзначити перинатальний центр, який має кращу матеріально-технічну оснащеність, налагодженість процесів та рівень навчання персоналу. Серед основних рекомендацій, з огляду на потужності лікарні – ввести три ставки фахівців, які відповідають за впровадження заходів інфекційного контролю», наголосив Аркадій Водяник, консультант з питань інфекційного контролю ДУ «ЦГЗ».

«У персоналу лікарні попереду більше командної роботи, тому що потрібна єдина логістика у всіх відділеннях. Для консультацій можна залучати експертів як регіонального рівня, зокрема серед консультантів проекту розвитку регіональної системи охорони здоров’я, так і національного», зазначила Катерина Сояк, експерт з інфекційного контролю ГО “Infection Control in Ukraine/ Інфекційний контроль в Україні”.

Головний лікар Григорій Оксак підсумовує:

«Усі результати та рекомендації по усуненню недоліків ми ще раз винесемо для обговорення в колективі та прийняття відповідних адміністративних і фінансових рішень. Є об’єктивні причини виникнення недоліків – брак приміщень для організації достатньої кількості «чистих» зон, адже той же хірургічний корпус планувався 40 років тому, коли подібне і не передбачалось. Зараз, під час реконструкції відділень, застосовуються технології «чистих приміщень». Щодо суб’єктивних, то вони усуваються трьома інструментами: повторне навчання персоналу, виділення додаткового фінансового ресурсу для заходів інфекційного контролю та закріплення відповідальних на адміністративному рівні. Ми плануємо тренінги для персоналу і повторний внутрішній аудит».

Досвід ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського буде систематизованим та рекомендованим для впровадження в практику роботи інших лікарень області.

Інфекції, пов’язані з наданням медико-санітарної допомоги, щорічно вражають сотні мільйонів пацієнтів у всьому світі. За оцінками Центру з контролю та профілактики захворювань (CDC), у США щорічно реєструється близько 1,7 млрд випадків внутрішньолікарняних інфекцій та 99 тис. смертей, пов’язаних з ними. За визначенням Європейського бюро ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я), «внутрішньолікарняна інфекція – будь-яке інфекційне захворювання, яке розпізнається клінічно, вражає хворого у результаті його надходження в лікарню або звернення до неї за лікувальною допомогою, або співробітників лікарні – внаслідок їх роботи в даній установі, незалежно від появи симптомів захворювання під час або після перебування в лікарні». Як правило, симптоми проявляються через 48 годин після потрапляння до стаціонару.

Ініціатива ВООЗ зазначає, що чистота – запорука безпечного надання медичної допомоги. За 10 років після її проголошення було розроблено рекомендації щодо стандартних заходів безпеки для лікувально-профілактичних закладів, методички з гігієнічної обробки рук, утилізації відходів, пов’язаних з ін’єкціями, одягання індивідуальних засобів захисту тощо. Підраховано, що вартість попередження шкоди серед пацієнтів і медичного персоналу завдяки впровадженню якісної системи гігієни рук з використанням не лише мийних засобів, а й антисептиків, коштує менше 10 доларів на місяць. А ускладнення, яких вдалося запобігти, коштують набагато дорожче.