Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Фестиваль Docudays UA: полтавцям показали залаштункове життя Нью-Йоркської публічної бібліотеки

У Полтавській міській бібліотеці-філіалі №1 відбулася спеціальна подія в рамках XV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA – показ документальної стрічки «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» Фредеріка Вайзмена.

Організатор показу регіональний представник  Docudays UA –  Полтавська філія Суспільної Служби України у партнерстві з Полтавською  міською централізованою бібліотечною системою.

До перегляду документальної стрічки, яка зазирає за лаштунки  одного з найвеличніших сховищ знань у світі  та дискусії про роль бібліотек у сучасному просторі, запросили письменників, громадських активістів, бібліотекарів міста Полтави.

«Сьогодні, коли інформація стає глобальним ресурсом розвитку, істотно зростає значення бібліотек, як сучасних інформаційно-культурних центрів. Як адаптувати традиційну бібліотеку до сучасних умов і відповідати  запитам суспільства? Наскільки активно  нині бібліотеки використовують  інформаційні технології та нові форми роботи і в чому вбачають перспективи свого розвитку? Чим може бути корисний  досвід інших країн для полтавських бібліотек?- над цими питаннями ми поміркуємо після перегляду стрічки», — звернувся до присутніх модератор дискусії Андрій Кінаш, голова правління ГО “МАРТ”; тренер, експерт Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини».

Читайте також: Кінопокази, дискусії та перфоменси: Полтавщина прийматиме Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини

У своїх роботах Фредерік  Вайзмен часто  досліджує роботу установ та соціальних структур: лікарень, шкіл, галерей, бібліотек, як у випадку Ex Libris. Він говорить, що його фільми тяжіють більше до романістики, ніж до журналістики.  І справді, у його документальних стрічках є непряма оповідь, простежується певний порядок подачі матеріалу. Вайзмен показує фунціонування її розгалудженої системи і піднімає питання ролі бібліотеки у сучасному суспільстві.

«Багато людей думає, що бібліотеки – це сховище книг. Але ні, бібліотеки це місця для людей, які хочуть навчатися», — така думка звучить у одній зі сцен фільму.

Після фільму відбулася дискусія щодо функції й ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві та обговорення трансформаційного потенціалу українських бібліотек та їхніх можливостей для локальних спільнот.

На думку директора Полтавської централізованої бібліотечної системи Таміли Дузенко  нині книгозбірні Полтави  надають свій «дах» найрізноманітнішим ініціативам. У них презентують свою творчість письменники, художники, проводяться шахові й шашкові турніри.

Під час обговорення фільму присутні зійшлися на думці, що  варто  ще шукати нові форми роботи з відвідувачами, залучати додаткові кошти для модернізації простору. Виокремили такі ключові точки для розвитку бібліотек:

 Бібліотечний простір

Біблотека нині може слугувати  і як конференц-простір,  інформаційне поле для проведення дискусій, виставок,  зона психологічної свободи, центр місцевої громади  та простір  для знайомства  та зустрічей.

Бібліотека як місце відпочинку

Якщо говорити загалом про європейські бібліотечні тренди, то в Німеччині бібліотека – популярне місце зустрічей і неформального спілкування. В Штутгарті будівля бібліотеки схожа на відомий нам з дитинства Кубик Рубіка. В ній постійно відбуваються записи рекламних кампаній та модні фотосесії. Там зберігається графіка, колажі та твори сучасних фотографів. За 25 євро страхового внеску твори художнього мистецтва можна брати на 8 тижнів з правом подовження понад 6 разів. До читацького квитка приєднана банківська картка, з якої знімають відповідні кошти.

Як бачимо у  стрічці «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» Фредеріка Вайзмена, у головній публічній бібліотеці Нью-Йорка проводяться групи продовженого для дітей початкової школи, лекції  та заходи на зразок ярмарків вакансій.

 

Установлення зв’язків та соціальне партнерство

Книгозбірні Полтавинині є осередками, де проводять виставки, змагання, майстер-класи,  збирається місцевий клуб «Книголюби». Одначе варто  ще  працювати над зміцненнямсоціального партнерства з різними організаціями міста.Сьогодні соціальне партнерствостає однією із важливих функцій бібліотеки, прогресивною формою її взаємодії з відвідувачами.Нині бібліотека, замкнута в собі, навряд чи здатна вижити, і саме цим викликана необхідність пошуку нових підходів до співробітництва, розвитку сучасного мислення, оперативного реагування на основні події. На нинішньому етапі дуже важливо сформувати в суспільній свідомості образ значущої, інтелігентної бібліотеки як головного культурного та інформаційного центру. Адже саме вона стає основним каналом, через який все більше представників різних верств населення приєднується до процесу співпраці, тут консолідується громадськість за соціальними проблемами, і це є дуже важливим для розвитку партнерства і становлення демократичного суспільства.