Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Децентралізація, НУШ, медична реформа та особливості Закону про ринок електричної енергії: про що говорили на П’ятому Національному прес-клубі реформ у Києві (ФОТО)

26-27 листопада у Києві працював П’ятий Національний прес-клуб реформ «Децентралізація: результати, виклики і перспективи». На захід з’їхалися представники ЗМІ з усієї України, а організували його у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує АМУ за підтримки USAID.

Як ми уже повідомляли з місця події, під час засідання, учасники розглянули питання Держбюджету на 2019 рік, зокрема, чи матимуть громади ресурси для розвитку. Також обговорили основні аспекти впровадження медичної та освітньої реформ, приєднання громад селищ та сіл до міст обласного значення.

Захід відкрив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан, тоді ж він, зважаючи на введення воєнного стану в деяких областях в України, презентував особливості правових засад діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування в умовах воєнного стану та пояснив відсутність на засіданні Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.

В ексклюзивному коментарі представникам полтавських ЗМІ Олександр Слобожан розповів про особливості Закону “Про ринок електричної енергії”, який набирає чинності 11 грудня.

– Нормами цього закону передбачено, що до 11 грудня усі муніципалітети мають провести відкриті тендери про визначення постачальника електричних послуг. Зараз на ринку електричних послуг є монополіст — підприємства обленерго. З 11 грудня заклади охорони здоров’я, освіти, науки та інші споживачі, які фінансуються з державного або місцевих бюджетів, через особливості, встановлені Законом України «Про публічні закупівлі», мають обрати нового електропостачальника на роздрібному ринку електричної енергії та укласти з ним договір про постачання електроенергії. Тобто, фактично ринок демонополізується, і споживачі мають вийти на відкриті торги і відібрати за тендерними процедурами нового постачальника послуг. Але, не все так просто. Проблема містить три складові: перша – закон виписаний таким чином, що можуть вийти на ці торги постачальники, які не мають заборгованості. Фактично, більшість комунальних підприємств в Україні мають заборгованості, тому що підвищувалася заробітна плата, тарифи були не економічно обґрунтовані, підвищувалася ціна на енергоносії, комунальні послуги, витратні матеріали, – розповів Слобожан.

Друга проблема, за словами Олександра Слобржана, у тому, що порядок проведення конкурсу до цього часу не затверджений Кабінетом Міністрів.

– І третя проблема пов’язана з тим, що навіть ті, хто немає заборгованості, хто певним чином намагалися зондувати ґрунт через електронні системи закупівель, та намагалися знайти іншого постачальника і зараз він визначений, до них ніхто не подався на попередні заявки, – зазначив Олександр Слобожан.

Наразі, для вирішення цієї проблеми, АМУ пропонує: по-перше – затвердити постанову про порядок проведення конкурсу, по-друге — визначити постачальника “останньої надії”.

– На 3 місяці буде визначений постачальник, який дозволить муніципалітетам без конкурсу постачати електроенергію комунальним підприємствам, навіть у разі їхньої заборгованості, щоб вони не були відключені. А це комунальні підприємства не тільки теплопостачання, а й водопостачання, водовідведення, реси та інші. І останній момент – ми просимо, щоб було відтерміновано положення цього закону, який переносить запровадження цієї статті, до 1 липня 2019 року поки не сформується ринок постачальників цих послуг. З цим пов’язаний наступний етап – ми просимо вивести з-під дії цього специфічного конкурсу підприємства житлово-комунального господарства, щоб вони могли звертатися до так званих універсальних постачальників на ринку електроенергії.

Він наголосив, що якщо цього не буде зроблено, то ми можемо зіткнутися з тією ж ситуацією, яка виникла цьогоріч в 22-х містах з теплопостачанням.

У місті Кременчук на Полтавщині могло скластися так же.

– 23 жовтня у місті мало бути відключено теплопостачання, про це є відповідні підтверджувальні документи. 15 жовтня вони отримали припис, що 23 можуть бути відключені. Завдяки нашим зусиллям, і звісно, міському голові, який зробив надможливе, місто отримало газ, але НАК Нафтогаз не давав номінацію. Тому прогнозувати те, що надалі не буде таких проблем, я не можу, – розповів Олександр Слобожан.

Про приєднання громад селищ та сіл до міст обласного значення: «Перші ластівки» та перспективи на 2019 рік журналістам розповіла експерт АМУ з розробки законодавства та управління ресурсами органів місцевого самоврядування Людмила Даменцова. А з презентацією на тему «Що треба знати про реформу «Нова українська школа» виступила аналітик АМУ з питань освіти Людмила Мозгова. У свою чергу, заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк розкрив тему «Медична реформа: успіхи та плани на 2019 рік».

Аналітик АМУ з питань соціального захисту Назар Миколюк розповів про зміни у соціальній сфері, які відбудуться у 2019 році та питання соцзахисту, які потребують вирішення. Зокрема, АМУ повідомляла про те, що громади не можуть призначати субсидії жителям приєднаних до міст обласного значення сіл та селищ. Він презентував розроблений АМУ Посібник – методичні рекомендації до здійснення органами місцевого самоврядування контролю за додержанням законодавства про працю. Назар Миколюк відзначив, що в умовах децентралізаційної реформи місцеве самоврядування отримує більше ресурсів та управлінських повноважень, а значить, і більше можливостей впливати на різноманітні аспекти життя громади. Так, наприкінці 2016 року було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (1774-VIII), яким до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад було віднесено здійснення контролю за додержанням законодавства про працю та накладення штрафів за його порушення.

– Видання розроблене на основі проведених АМУ соціологічних досліджень щодо діяльності виконавчих органів місцевого самоврядування у сферах соціального захисту населення, місцевих фінансів («людиноцентричний бюджет») та місцевого економічного розвитку (підтримка малого та середнього підприємництва). Посібник покликаний допомогти органам місцевого самоврядування підвищити ефективність діяльності у сферах контролю за додержанням законодавства про працю, урегулювання ситуації щодо конкурентних умов малого та середнього підприємництва, «детінізації» зайнятості та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, – повідомляють в АМУ.

27 листопада представники ЗМІ побували на екскурсії у Будинку Уряду. Там їм презентували платформу “Єдиний голос”, а також поспілкувалися із народним депутатом України Вадимом Денисенком.

ФОТО – Асоціація міст України