Ви тут:
здоров’я Медицина Полтавщина Суспільство 

Біль у животі: чим допомогти вдома і коли звертатись до лікаря розповів кременчуцький дитячий лікар-хірург

Немає жодної дитини, яка б не поскаржилася, або не вказала на біль у животі. Буває такий біль, коли не потрібно хвилюватися і проблему можна вирішити не виходячи з дому. А буває і так, коли треба негайно їхати до лікарні, де тільки фахівці можуть допомогти дитині.

Дитячий лікар-хірург 1 категорії КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Вадим Луцький розповів як діяти у випадку, коли дитина скаржиться на біль у животі, на що треба звернути увагу, чим допомогти вдома і коли звертатися до лікаря.

«Не крадіть у дітей дитинство» – це висловлювання, я почув на кафедрі педіатрії у ДДМА, коли там навчався. Дійсно, за час своєї роботи лікарем-хірургом, бачу багатьох батьків, які, намагаючись допомогти своїй дитині, негайно мчать до стаціонару і думають, що тільки там їм допоможуть. При звернені дитину кладуть до лікарні і все – частину часу дитинства вже вкрадено. А чи треба було? Зараз спробуємо розібратися», – говорить дитячий лікар-хірург 1 категорії КНМП «Кременчуцька міська дитяча лікарня» Вадим Луцький.

Дуже важливо вчасно діагностувати причину болю. Саме від неї залежить вид лікування та його тривалість.

ПРИЧИН БОЛЮ В ЖИВОТІ БІЛЬШЕ СОТНІ! Ось найпоширеніші з них:

Запор. Найчастіша причина у будь-якому віці. Якщо дитина протягом доби не випорожнила кишечник, або недостатньо випорожнила – робиться очисна клізма (прохолодною водою). Це саме та маніпуляція, яку хірург призначає у приймальному відділенні, щоб відійшли гази і кал з полегшенням або повним припиненням болю.

Їжа. Споживання жирної, смаженої, копченої, солодкої, неякісної або просто великої кількості їжі – це перевантаження ферментативної системи шлунково-кишкового тракту (ШКТ). Відпочинок та ферментативна допомога із стимуляторами моторики ШКТ може допомогти при таких болях. А чим саме стимулювати вирішує вже лікар-педіатр.

Інфекції. Бактерії, віруси викликають запалення, на яке реагують лімфовузли, розташовані на брижі тонкої кишки. І вони болять так само, як, наприклад, болить горло. Але біль переймоподібний, коли відбувається перистальтика (просування їжі). У такому випадку лікується основне захворювання і біль зникає, тому що мезентеріальний лімфаденіт – вторинне.

Паразити. Глисти, лямблії, особливо у маленьких дітей, які все тягнуть до рота, або у кого є домашні тварини, явище поширене. Лікування специфічне, залежно від виду паразитів. Якщо вдома є тварини, краще 1 раз на півроку проводити профілактичне лікування.

Функціональне порушення ШКТ. Так часто буває, коли не витримується режим харчування, у дитини одноманітний раціон, або коли додаються нові продукти.

Стани, які потребують хірургічної допомоги. Апендицит, кровотечі, виразкова хвороба, панкреатит, жовчнокам’яна хвороба, непрохідність ШКТ, травми з кровотечею, сечокам’яна хвороба, гостра затримка сечі, кров у сечі, позаматкова вагітність (дівчата можуть не сказати батькам, що вже почали статеве життя), кісти та апоплексії яєчників у дівчат, набряк та почервоніння однієї половини калитки у хлопців.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ НА ВАРІАНТИ ТА ПЕРЕБІГ БОЛЮ, ЩОБ ЗОРІЄНТУВАТИСЯ:

➡️ЯК ДОВГО? Біль у животі буває гострий та хронічний, тому дуже важливий час захворювання

➡️ЯК САМЕ? Важливий початок розвитку болю: поступово або раптово, гостро

➡️ ДЕ БОЛИТЬ? Локалізація болю та його зміщення

➡️ БОЛИТЬ ВЕСЬ ЧАС? Перебіг болю: постійний чи переймоподібний

➡️ ПІСЛЯ ЧОГО РОЗБОЛІЛОСЬ? Чи пов’язаний з прийомом їжі, ліків тощо.

КОЛИ ІСНУЄ ЗАГРОЗА І ВАМ НЕГАЙНО ТРЕБА ЇХАТИ ДО ЛІКАРНІ:

Біль триває більше 12 годин і дитині стає все гірше, вона відмовляється від їжі!
Біль змістився з однієї ділянки живота в праву здухвину або вниз!
Кров у калі, або кал зафарбований кров’ю, або стає чорного кольору!
Постійна блювота, в якій є жовті, зелені домішки,а її колір схожий на кавову гущу!
Наявність асиметрії живота, пахових ділянок, поява пухлино-подібних утворень!
Блювання, відсутність випорожнення, газів та сильний біль у животі!
Висока температура, висипки на тілі і біль у животі! 

На фоні болю в животі стан дитини постійно погіршується!

ЩО РОБИТИ БАТЬКАМ?

Якщо дитина не звільнила кишківник протягом доби або звільнила недостатньо – необхідно зробити очисну клізму (при неускладненому апендициті це не є протипоказом). Якщо дитині стало краще або біль минув – то це не апендицит.

Якщо вийшов кал, відійшли гази, а стало гірше чи немає покращення, необхідно негайно звернутися в лікарню.

Обов’язково слідкуйте за дефекацією дитини (часто під час операції в апендиксі ми знаходимо калове каміння, кісточки, насіння).

Можливий прийом спазмолітика (з 0 до 5 років – свічки «Вібуркол» 1х3 рази протягом години, з 5 років – «Но-шпа» 4 мг), але це не приховає картину гострого живота.

Не можна годувати дитину, застосовувати грілку, давати протизапальні, знеболюючі препарати, антибіотики – вони можуть приховати клініку апендициту.

Хочу зупинитися на деяких ознаках апендициту, бо це поширена та підступна патологія. Апендицит вкрай рідко буває у дітей до 3 років, завжди починається поступово. Біль спочатку може бути у верхній частині живота, а потім зміщується праворуч і вниз; має постійний характер (ніколи не буває періоду без болю). Час розвитку, коли хірург вже може встановити діагноз, – 6 годин (аналіз крові починає реагувати тільки через 2 години, тому якщо ви привозите дітей у цей термін, хірург запропонує 100%-ву госпіталізацію для динамічного спостереження, – розповідає Вадим Луцький.

Діти до 3 років із біллю в животі – 100%-ва госпіталізація для огляду.

Апендицит – це хвороба 24 годин. Якщо болить більше і дитина стрибає – то це не апендицит, тут потрібно обстеження у педіатра. Якщо болить більше 24 годин і це апендицит – ви вже до лікаря принесете дитину на руках, бо вона самостійно ходити вже не буде, адже виникає перфорація відростка з розвитком перитоніту. З апендицитом дитина вночі спати не буде. Вона частіше лягає на правий бік піджимаючи ноги. Біль підсилюється при рухах, на лівому боці, температура тіла – 37,1-37,4*С.

Будь-які симптоми в поєднанні з постійним болем у правій здухвинній ділянці є «першим дзвінком» для обов’язкового огляду лікарем-хірургом.

Окремо хочеться сказати про дівчат, бо тільки в них буває первинний перитоніт (апендикс не змінений, а в черевній порожнині гнійний пінний вміст, при операції відросток 100% видаляється, навіть якщо він не змінений). Це відбувається тому, що у всіх жінок є сполучення черевної порожнини та зовнішнього середовища. При перших симптомах (виділення на трусиках жовтого або білого кольору) необхідно вчасно звернутися до лікаря-гінеколога, і ні в якому разі не використовувати спеціальні засоби гігієни для підмивання – порушується нормальна мікрофлора, яку замінює патологічна, – додає лікар.

Пам’ятайте! Лікарі теж люди. І коли ми чергуємо вночі, у нас також зменшується реакція, уповільнюється розумова діяльність, координація рухів – це все фізіологічні процеси, які включаються з 24.00 до 6.00 години. Тому ставтеся до цього із розумінням. Тож коли виникне необхідність приїхати до лікарні, не думайте, що зараз прийде чарівник-лікар і одразу ж поставить точний діагноз, або негайно почне оперативне втручання. Навіть при кровотечі є термінова передопераційна підготовка, а при апендициті з перитонітом вона складає не менш, ніж 2 години для стабілізації показників крові.