Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

“Є надія, що після всіх подій полтавці хоч трохи почнуть думати, кого вони обирають”, – Голова ТВК Євген Ніколаєнко

Останні декілька тижнів увага мешканців Полтави (і не лише) була прикута до подій у міській раді. А вони розгорталися з блискавичною швидкістю і за сюжетом голлівудського трилера. Скандал навколо депутатів-перебіжчиків, збір підписів за їхнє відкликання, сама процедура відкликання, усунення з посади міського голови Полтави – і в епіцентрі усі цих подій знаходилася територіальна виборча комісія та її голова. От кому дійсно не позаздриш, бо пристрасті вирували не дитячі, а в боротьбі за владу у хід йшли всі методи. Не обійшлося без погроз, підкупів, шантажу і навіть побиття. У когось здавали нерви, хтось не витримував тиску. Про те, що насправді відбувалося за кулісами полтавського політичного детективу ми говорили із головою територіальної виборчої комісії Євгеном Ніколаєноком.

Станом на сьогодні в Полтаві новий керівник міста — секретар міськради—в.о міського голови Олександр Шамота. Екс-мер Олександр Мамай на прес-конференції фактично визнав свою поразку. То чи поставлено крапку в цій історії?

Практично, так. Хоча остаточну крапку, очевидно, поставить суд. З попереднім міським головою днями зустрівся в залі Полтавського окружного адміністративного суду. Дізнався, що він все таки подав позов на міськраду і на ТВК. Судового засідання ще не було, позовні документи не отримував і не читав. Але думаю, що він воюватиме. Хоча в коментарях журналістам офіційно на прес-конференції й говорив, що піде з посади й не боротиметься за крісло. Але свого часу він вже заявляв офіційно й неодноразово різні речі, як міський голова трактував законодавство, не вивчивши його чи так, як вигідно було саме йому. Дуже багато помилок було. Але сталося те, що сталося.

Тобто позовну заяву він вже зареєстрував?

Так.

— А яка перспектива судових позовів від відкликаних депутатів?

— На мою думку, як представник територіальної виборчої комісії разом із колегами (адже орган у нас колегіальний) ми зробили все правильно, згідно чинного законодавства, керуючись відповідними статтями закону «Про місцеве самоврядування». Все згідно закону. Нам часто закидають, що ми пропустили терміни розгляду звернення ініціативної групи. Але якщо є волевиявлення 15 тисяч мешканців Полтави, які подали на комісію підписи за відкликання депутатів, ми маємо на нього реагувати. Якби це сталося, наприклад, у січні, коли чимало людей хворіє на застуду і неможливо зібрати ТВК у повному складі. Що тоді, все? Міський голова трактував норми так, що ми лише через рік можемо зібратися знову з цього питання. У законі так не зазначено. Це якби була передбачена норма, скажімо 20 днів, а ми зібрали засідання на 22-ий день, то будь-який виборець міг подати до суду на ТВК за невиконання своїх обов’язків. Тож ми просто виконали свій обов’язок: перевірили всі підписи за відкликання депутатів, зафіксували і передали в партію. Вважаю, що все зробили законно.

— Під час всіх перипетій з відкликанням депутатів на членів ТВК чинився тиск. Нещодавно в одному зі ЗМІ з’явилася публікація, у якій йдеться про те, що під час розгляду лунали погрози на адресу членів ТВК, ті навіть зникали в невідомому напрямку. Вашого попередника взагалі побили. Що насправді відбувалося навколо ТВК?

— Все розпочалося з такої відомої особи як Поліщук. Мій попередник Сергій Петренко спробував проводити засідання ТВК у міськвиконкомі. Та якісь молоді хлопці його заблокували, побили, розбили телефон. От і сталося так, що потрібно було приймати рішення і ставати на його місце та доводити справу до кінця. Бо після побиття він прийшов у партійний офіс і сказав, що йому це все не потрібно. Тиск відчувався постійно. І щоб хто не говорив, людей залякували і підкуповували. Тоді про це не говорили. Та коли я особисто телефоную представниці з Радикальної партії, прошу прийти на засідання, а на наступний день чую від шановних людей, що вона отримала певну суму і не прийшла…

— Тобто фінансами членів ТВК спокушали?

— Спокушали. Ще одна представниця тієї ж партії Ольга Сліпко написала заяву, що документи нібито підроблені, хоча сама була присутня на засіданні ТВК, виконувала обов’язки секретаря й поставила свій підпис власноруч. А через декілька днів раптом подала заяву до правоохоронних органів на ТВК, особисто на мене щодо нібито неправомірні дії і підробку документів. І потім від людей дізнаюся, що її «відправили відпочити на море». Отакі речі. Я, звісно, слідства не проводив, але ми ж люди не дурні. Як інакше розцінювати ситуацію, коли я телефоную членам ТВК і вони обіцяють прийти на засідання а потім не з’являються… Коли на засіданні комісії у Анатолія Шкіля з «УДАРу» телефон розривається, постійно приходять смс-повідомлення, а потім він встає і говорить: «Ні, я не буду голосувати». Навіть відео відповідне є. Вивів із кабінету, запитую: «Кого ти боїшся, кажи». Говорить: «На мене тиснуть. Мої батьки працюють на автомобільному ринку. А ринок належить депутату Івану Діденку. Він приїхав і сказав: «Твоїх батьків не буде тут, магазину не буде». Йому відверто погрожували. Отакі приклади. Про себе я не говорю. Я нікого не боявся і не боюся. Міський голова хоч і говорив на прес-конференції, що він мені телефонував декілька разів, а я нібито трубку не беру. Це неправда. Слухавку я брав. І навіть з ним зустрічався. Я простий громадянин. Але тиснути на мене немає сенсу. І не потрібно.

А що там за історія, коли попередній склад ТВК зареєстрував декількох депутатів, в тому числі й Оксану Деркач, із порушеннями? Про це також писали в ЗМІ.

Коли почав розбиратися із документами, знайшов багато порушень. Наприклад, на сайті ЦВК у виборчому списку «Рідного міста» чітко зазначена черговість кандидатів: спочатку Юрій Левченко, а потім Оксана Деркач. І коли Олександр Удовіченко пішов депутатом до обласної ради, він написав заяву про відмову від депутатства у міській раді. Вакантне місце мав би посісти наступний за чергою Юрій Левченко. Але в міську раду зайшла Деркач. У понеділок я зустрічався із Юрієм Левченком у суді – він подав до суду на ТВК через неправомірність дій). Пояснив, що по-перше, існує процедура і згідно з нею він повинен був подати заяву протягом 5 днів. По-друге, буде рік судитися і що далі? Я робив усе відповідно до закону, де чітко прописано «наступного за черговістю». Тобто після відкликання Оксани Деркач наступним у списку йшов Едуард Волков. Потрібно було тоді протестувати, коли його обійшли першого разу, а не зараз. Це питання до попереднього голови ТВК Михайла Козиренка. Ну і тих, хто правив балом і кому це було вигідно – до Оксани Деркач і міського голови. А загалом у документах ще чимало «дивних» моментів.

Неоране поле?

Ви ж розумієте, що жага корита — це страшна річ. Заради цього люди ладні на все. Я ж зі свого боку не міг залишити поза увагою волевиявлення 15 тисяч містян. Опоненти закидають, що підписи були зроблені однією ручкою. Повірте, наша комісія перевірила всі підписи. Перевіряли рік народження, щоб не було підробок. Закидають нам, що немає механізму перевірки підписних листів органами Держреєстру та органами Нацполіції, щоб встановити особу. Ми їх залучили, відповідно до закону. Отримали відповідь, що вони цього робити не можуть і не знають як. Подібне звернення від ЦВК подавалося багато разів, із роз’ясненнями до Верховної Ради, але відповіді немає. Але в законі чітко зазначена процедура. Але це ж не означає, що ми її не повинні виконувати. Ми її виконали.

Колишній міський голова Олександр Мамай заявив, що планує брати участь у наступних виборах міського голови. Зважаючи на всю ту історію з ТВК — на тиск, залякування, підкуп — чи зможе комісія забезпечити виборчий процес?

Я вважаю, що зможе. Існують дві процедури. Якщо депутатський корпус прийме рішення і звернеться до Верховної Ради щодо проведення позачергових виборів, то так, вибори проводитиме ця комісія. Якщо вже наступні, у 2020 році, то у нас буде новий склад. А з приводу тиску, то міський голова говорив про кримінальні провадження. От перше засідання ТВК під моїм головуванням ми проводили в облдержадміністрації. На нього прийшли працівники поліції і прямо під час засідання почали вручати повістки членам ТВК. Кожному під розпис. Уявляєте реакцію жінок? Викликають до поліції на конкретну годину і невідомо, в якій якості. Це не тиск?

—  Як зараз комісія працює? Як ситуація? Всі на місці, всі працюють?

Так. Я трішки відпочив після всіх подій (посміхається). А так працюємо у штатному режимі. У понеділок заїхали в кабінет в міській раді, упорядковуємо документи.

Як ви вважаєте можна протистояти таким ганебним речам, як підкуп виборців гречкою та цукром? Чи зараз ТВК під вашим керівництвом готова дати рішучу відсіч таким методам?

Таке бажання є, були б механізми впливу. Якщо буде зафіксоване правопорушення, реагуватимемо однозначно. На жаль, йдеться про волевиявлення людей і їхній вибір: якщо купився на гречку, то ми не можемо вплинути. Але є надія, що після всіх цих подій і зважаючи на той стан, до якого довели за останні роки місто, полтавці хоч трохи почнуть думати, за кого вони голосують і кого обирають. Подивимося, що воно буде. А полтавцям хотілося б сказати одне: «Думайте»!