Ви тут:
Кримінал Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Як шахраї дурять полтавців: пройдисвіти представляються працівниками фіскальних органів та посадовцями

Шахрайство продовжує посідати “лідируючі” позиції у найпоширеніших видах злочину. Зокрема –  друге місце після крадіжок. Зазвичай, аферисти телефонують своїм жертвам, повідомляють, що у їхніх родичів проблеми з поліцією, чи вони попали у лікарню і вимагають гроші за свою допомогу. Про нові схеми, які використовують шахраї, розповів начальник відділу комунікацій ГУ НП у Полтавській області Юрій Сулаєв.

“Злочинці телефонують бізнесменам від імені посадовців фіскальних органів, повідомляють їм про проблеми з оподаткування чи іншими фінансовими питаннями та пропонують це владнати за певну винагороду. Зазвичай, шахраї просять кошти на придбання оргтехніки чи на інші потреби організації. Підприємці вважають, що краще заплатити, ніж мати проблеми з фіскальною службою. Тому перераховують кошти шахраям. Потім з’ясовується, що ніяких дзвінків від ДФС не було й бути не могло”, — розповів Юрій Сулаєв.

Окрім цього, деякі злочинці взагалі вважають, що чим складніша брехня, тим легше в неї повірити. Вони представляються державними службовцями високого рангу та просять у підприємців посприяти фінансово на потреби військових на Сході, або ж родинам загиблих учасників АТО. Бізнесмени переймаються проблемами людей та перераховують гроші на зазначений рахунок.

З розвитком Інтернет-мережі злочинці активно почали діяти у “всесвітній павутині”.

“Наприклад, родина зібралась провести вихідні у Львові. Через Інтернет вона винаймає квартиру, вносить передоплату та, нічого не підозрюючи, вирушає в подорож. Потім, коли люди прибувають за вказаною адресою, з’ясовується, що власники оселі ніколи не давали об’яву про оренду свого житла й кажуть, що такі “квартиранти” до них приходять вже невперше. Люди змушені шукати інше житло, а передоплата назавжди залишається у шахраїв”, — розповів речник поліції Полтавщини.

Нерідко злочинці влаштовують “лотереї”. На телефон абонента приходить смс-повідомлення, що він, наприклад, виграв автомобіль, але для того, щоби його отримати, необхідно заплатити спочатку страховий внесок, потім – податок та ще якісь кошти на оформлення. Людина вірить, що вона дійсно стала власником авто й перераховує ці невеликі суми. У підсумку, беручи до уваги всі “внески”, сума виходить доволі солідною. Коли шахраї розуміють, що їх жертва щось запідозрила, відразу переривають зв’язок і зникають.

Дуже важливо не плутати шахрайство з цивільно-правовими угодами.

“Був випадок, коли у Полтаві та Кременчуці певні “підприємці” пропонували пенсіонерам за зниженими цінами придбати та встановити металопластикові вікна. Зазвичай такі шахраї стоять на людних вулицях та наполегливо пропонують свої послуги обіцяючи велику вигоду. Пенсіонери погоджуються. Пройдисвіти відразу зголошуються зробити заміри, пропонують підписати якісь документи та беруть передоплату. Вікна обіцяють встановити через тиждень чи два. Час плине, обіцянки продовжуються, але нових вікон немає. Люди починають щось підозрювати, погрожувати зверненням у поліцію. Коли починає “пахнути смаженим”, пройдисвіти зникають разом з усіма коштами. Таких злочинних епізодів у Полтаві та Кременчуці біло зафіксовано близько 100. Інший випадок: людина підписує цивільно-правову угоду про надання певних послуг на встановлення тих самих вікон, але у цьому випадку послуги комерсанти надають не у повному обсязі. Це вже не є шахрайство. Тут потрібно уважно читати договір, а суперечливі питання вирішувати у суді”, — зазначив Юрій Сулаєв.

Речник Національної поліції в Полтавській області надав поради, як не стати жертвою шахраїв.

“Злочин легше попередити, ніж потім розкривати. Найчастіше ми самі віддаємо свої кошти злочинцям. Останні завжди полюють на людську жадібність. Потрібно пам’ятати, що річ не може коштувати дешевше своєї собівартості. Якщо ви не купували лотерею, то ви не можете виграти. Усе це перші ознаки шахрайства. Ніколи не потрібно довіряти незнайомим людям, не надавати свої особисті дані. У випадку підписання цивільно-правової угоди слід уважно перевіряти всі її пункти та інформацію про надавачів послуг. Якщо вас вже обшукали — обов’язково звертайтеся до правоохоронних органів. Суспільство та поліція — це моноліт у протидії злочинності”, — наголосив Юрій Сулаєв.