Ви тут:
Суспільство Україна 

Василь Барка описав у романі “Жовтий князь” враження від побаченого на Полтавщині в роки Голодомору

Враження від побаченого на Полтавщині в роки Голодомору лягли в основу роману “Жовтий князь” Василя Барки, повідомляють на сторінці Українського інституту національної пам’яті. 

Відомий український письменник, уродженець Лубенщини, автор роману “Жовтий князь” Василь Барка перебував на межі голодної смерті у 1932-1933 роках на Кубані.  Тоді ж він їздив на Полтавщину до рідних і бачив там страшні картини голодної смерті. Під тягарем пережитого письменник протягом наступних 25 років записував різні життєві історії про голод в Україні.

“Ноги пухли. І я уже ходив, тримаючись за паркан і стіни, там, де вже лежали мертві. Я не надіявся, що виживу… І, може, тому, що я це зазнав, тому мені пощастило в “Жовтому князі” відновити ту психологічну глибинність цієї голодової смерті”, – пригадував він. 

У США Василеві Барці вдруге довелося пережити голодні муки. Письменник згадував, що це голодування поновило гостроту відчуттів та підштовхнуло до написання давно задуманого роману. 

“Знаєте, навіть якщо спричиниться одна якась іскра, розпалить вогонь у пам’яті, що був у душевних ранах… Може, без цієї пережитої голодівки я б не зміг відновити тих фібрів, тих відтінків почування, тих безодняних, найгірших у людській істоті, де вже на межі квінсесте”.

Паризький часопис “Ле Монд” назвав роман Василя Барки “Жовтий князь” “найкращим твором у повоєнній Європі на одну з найважчих тем”.

Видання роману “Жовтий князь”, Нью-Йорк, 1962 р.