Ви тут:
Суспільство Україна 

У вересні зафіксували 6 випадків фізичної агресії щодо жінок-журналісток, – НСЖУ

Сім інцидентів із застосуванням сили проти журналістів трапилося у вересні, причому у абсолютній кількості випадків атакували саме жінок. Про це на своїй сторінці у соцмережі повідомив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

А загалом з початку року в Україні трапилося 64 прояви фізичної агресії щодо журналістів.

У перший місяць осені силу до працівників ЗМІ застосовували в Києві – одразу 2 інциденти, на Миколаївщині і Дніпропетровщині – так само по 2 випадки, а також на Рівненщині. Такі дані фіксує моніторинг «Індекс фізичної безпеки журналістів України», який Національна спілка журналістів України проводить спільно з партнерськими громадськими організаціями. У серпні зафіксовано 4 прояви фізичної агресії стосовно журналістів.

– Один із найрезонансніших випадків застосування сили – напад на знімальну групу телеканалу «112 Україна» у Верхньодніпровську Дніпропетровської області. Під час журналістського розслідування в психоневрологічному інтернаті кореспондентку Світлану Федик директор закладу вдарив кулаком в обличчя, – пише Томіленко.

Дарину Білеру, кореспондентку телеканалу NewsOne, у Києві під час штурму Генпрокуратури в прямому ефірі атакували націоналісти і радикально налаштовані люди, які намагалися забрати в кореспондентки мікрофон, ображали її та всіляко заважали під час прямого включення. А згодом одна з пікетувальниць ударила журналістку в голову.

Жахливий випадок стався з регіональними журналістами телеканалу ICTV 28 вересня на Рівненщині, куди кореспонденти виїхали задля зйомки сюжету про незаконний видобуток бурштину. Знімальну групу заблокували в лісі невідомі чоловіки, перегородивши дорогу своїми автівками.

– Нам погрожували, блокували дорогу, підрізали машину, виривали камеру, розбили лобове скло автомобіля, на якому приїхали на місце події… На щастя, таки вдалося вмовити нападників нас відпустити, – у коментарі НСЖУ розповідає постраждала журналістка Катерина Курбанова.

На Миколаївщині, де трапилося одразу 2 випадки застосування сили щодо працівників ЗМІ – до редактора сайту «Мой город» Миколи Попова, якого вдарив місцевий депутат, та знімальної групи «Стоп корупції», яку кілька годин тримали силою працівники компанії «НІБУЛОН», – заяву до поліції подавали також і проти журналістів.

У Національній спілці журналістів України закликають правоохоронців проводити оперативні та ефективні розслідування інцидентів, щоб зупинити хвилю фізичної агресії щодо журналістів.

– На фоні системної безкарності, у суспільстві шириться небезпечний прецедент поведінки – з кулаками кидатися на «незручних» журналістів, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – І що взагалі обурливе і такого в Україні ніколи не було – масово застосовується сила проти журналісток!

Також НСЖУ спільно з партнерами з’ясовують додаткові обставини щодо нападу на фотокореспондента інтернет-видання «Інформатор» Романа Пєтушкова, який постраждав під час штурму Генпрокуратури в Києві 17 вересня. Тоді співробітник правоохоронних органів розпилив в обличчя журналістові сльозогінний газ, хоча сам постраждалий цей інцидент не вважає умисним наміром заподіяти йому шкоду.

– Це був не напад як деякі ЗМІ написали, а я потрапив під струмінь газу зі сторони правоохоронців, важких опіків не отримав завдяки швидкій допомозі від Червоного Хреста. Почуваюся добре, до правоохоронців не звертався, – повідомив у коментарі НСЖУ Роман. – Я ж знаю що знімаю в небезпечних місцях і як мінімум шолом був із собою. Проходив курси міжнародні по безпеці журналістів і знаю як себе вести на масових заходах, а газ це більше форс-мажорні обставини, а не спланований напад.

Нагадаємо, «Індекс фізичної безпеки журналістів» – це щомісячний моніторинг фактів фізичної агресії щодо журналістів і медіа України. Індекс фізичної безпеки журналістів України укладається Національною спілкою журналістів України спільно з партнерами: ГО «Інформаційна безпека», ГО «Платформа прав людини», Академією української преси та Інститутом розвитку регіональної преси.

Інциденти з побиттям журналістів у вересні 2018:

Микола Попов, редактор інтернет-видання “Мой город”, м. Миколаїв. 8 вересня в одному з розважальних закладів Миколаєва депутат Новоодеської райради з товаришем напав на головного редактора інтернет-видання.

Христина Кришиха, Олександр Полодюк, кореспондент та оператор інформаційного порталу “Стоп корупції”, м. Київ. 11 вересня знімальну групу «Стоп корупції» 8 годин тримали в заручниках працівники аграрної компанії в с. Лідіївка Миколаївської області. Під час сутички з керівником підприємства, журналістка порвала сумку. Оператора селяни заштурхали до запаморочення. Крім того, пошкоджено квадрокоптер “Стопкору”.

Світлана Федик, кореспондент телеканалу “112 Україна”, м. Київ. 13 вересня у Верхньодніпровську (Дніпропетровська обл.) під час журналістського розслідування в психоневрологічному інтернаті директор закладу вдарив дівчину кулаком в обличчя. Дісталося й оператору Світлани, якого били одразу кілька працівників інтернату.

Софія Скиба, редактор сайту “Перший Криворізький”, м. Кривий Ріг. 15 вересня підприємець напав на редактора сайту під час зйомок мітингу проти незаконної побудови теплиць. Поліцією порушено кримінальне провадження за частиною першою статті 171 «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів».

Дарина Білера, кореспондент телеканалу NewsOne, м. Київ. 17 вересня під час штурму Генпрокуратури вчинено напад на Дарину Білеру. Дівчину атакували націоналісти і радикально налаштовані люди, які намагалися забрати в кореспондентки мікрофон, ображали її та всіляко заважали під час прямого включення, закидали яйцями та вдарили у голову.

Катерина Курбатова, регіональний кореспондент національного телеканалу ICTV, м. Луцьк. 28 вересня поблизу села Кам’яне-Случанське Рівненської області під час проїзду до місця незаконного видобутку бурштину, дорогу журналістам заблокував автомобіль. Журналістам погрожували, намагалися вирвати камеру, розбили лобове скло на їхньому авто.

Юлія Гунько, журналіст програми журналістських розслідувань “Більше ніж правда” телеканалу ICTV, м. Київ. 29 вересня під час нічного рейду з громадськими активістами та поліцією на Юлію та оператора напав гурт молодих людей напідпитку. Спершу в знімальної групи намагалися вирвати техніку, били по рукам і погрожували, потім журналістку вдарили кулаком в обличчя.