Ви тут:
Оголошення Полтавщина Суспільство 

У Полтаві відкриють виставку давніх кахлів Полтавщини

5 жовтня 2018 року у залі № 6 (відділ етнографії, 3-й поверх) Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського розпочинає роботу виставка, що представляє кахлі, які побутували на території Полтавщини у ХVІІІ – на початку ХХ століття.

Кахлярство − вид українського народного традиційного оздоблювального мистецтва. Спочатку вони мали форму горщика, згодом − циліндра, їх вмуровували в стіни так, щоб дно оберталося до вогню. Наприкінці XV ст. кахлі стають класичними: квадратної чи прямокутної форми. Кахлярство Полтавщини має свої особливості. Майстри Куземина, Великих Будищ, Попівки Зіньківського повіту, Комишні, Попівки, Хомутця Миргородського повіту, Біликів Кобеляцького повіту виготовляли неполив’яні рельєфні народні кахлі з лінійними або візерунками. Зрідка на кахлях зображували фігурні жанрові сценки, козаків на баских конях, Св. Юрія − покровителя гончарів, двоголового орла.

На виставці представлені найбільш яскраві та показові зразки пічної кахлі XVIII ‒ поч. ХХ ст. з фондової збірки Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, яка нараховує понад 400 предметів. Це теракотові і полив’яні, орнаментовані і сюжетні роботи невідомих і відомих майстрів. Більшість музейних предметів презентовані з горілого фонду вперше після реставрації.