Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Собаки вміють розрізняти слова, – висновок науковців

Спостереження за роботою мозку собак підтвердили: вони вміють розрізняти слова і здатні запам’ятовувати їх зміст. До такого висновку прийшли вчені, що опублікували статтю в журналі Frontiers in Neuroscience, повідомляє інтернет-журнал  “Цікавості”.

«Ми давно знаємо, що собаки розуміють деякі аспекти людської мови, так як можуть навчитися виконувати різні команди. З іншого боку, спостереження колег показують, що собаки можуть використовувати різні невербальні зачіпки – приміром погляд, жести або емоції — для розуміння промови господарів», — розповідає Ґрегорі Бернс (Gregory Berns) з університету Еморі в Атланті (США).

Собак довгий час вважали своєрідними «машинами Павлова» – по суті біороботами, головна мета яких полягає в пошуку їжі і розмноження. Власник у такому випадку виступає для них у ролі годівниці, а не іншої живої істоти. Порівняно недавно ці уявлення стали піддавати критиці, і багато психологів і біологів вважають, що спілкування з людиною саме по собі грає важливу роль в житті собак.

Приміром, нещодавно нейрофізіологи з’ясували, що собаки вміють розуміти інтонації і сенс слів, які вимовляють господарі. Виявилося, що вони спілкуються з людьми не заради їжі, а заради отримання уваги і позитивних емоцій, і що вони уміють розпізнавати емоції на обличчі знайомих і незнайомих людей. До того ж, собаки здатні запам’ятовувати непотрібну інформацію і використовувати її при спілкуванні з господарем.

Бернс і його колеги перевірили результати цих спостережень, для чого зібрали групу з дюжини собак різних порід і їх господарів. Добровольців просили навчити вихованців приносити один з двох довільних предметів (наприклад, плюшеву іграшку чи гумовий м’ячик), відгукуючись на їхні назви. Коли всі пси навчилися цьому трюку, біологи запросили господарів в лабораторію, і перевірили, як змінюється робота мозку собак в той момент, коли їм називають ці предмети і показують їх. До того ж добровольці вимовляли різну абракадабру, схоже за звучанням на ці слова, і показували незнайомі об’єкти.

Як виявилося, відмінності в реакції на знайомі і незнайомі слова, а також абракадабру дійсно є. Це підтвердило, що собаки розуміють значення окремих слів і пов’язують їх з певними предметами. З іншого боку, спостереження розкрили несподіваний феномен, який відрізняє собак від людей. У них, як пояснюють нейрофізіологи, мозок більш активно реагував на незнайомі слова, ніж на знайомі, тоді як у людей зазвичай все відбувається навпаки. Як припускають Бернс і його колеги, це може означати, що собакам просто подобається вчитися і приносити задоволення господареві, вивчаючи нові команди.