Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

Полтавцям розповіли скільки насправді вони платять державі за безкоштовні послуги

Сьогодні вперше у Полтаві проходить просвітницька кампанія “Ціна держави” для полтавців. У її рамках журналістам, громадським активістам та іншим жителям міста пояснюють: скільки насправді вони витрачають на послуги держави, шляхом сплати податків. Цій темі присвятили й прес-конференцію в ОКІА “Новини Полтавщини”. З журналістами спілкувалися експерт Центру соціально-економічних досліджень “CASE Україна” Микола Малуха та  голова правління ГО “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін.

Громадська організація «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» провела експертне дослідження, що дає відповідь на питання «Яка ціна держави для громадян?». Цього року жителі Полтавської області сплатять 36,6 млрд грн податків, а це приблизно 7 грн за годину з кожного працюючого мешканця області. «Безоплатна» освіта обійдеться пересічному полтавцю в 6,5 тис. грн за рік, а за чиновницький апарат країни він заплатить 2,5 тис. грн. Соціологічне дослідження показує, що у Центральному регіоні, до якого входить Полтавська область, найменша кількість людей знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили. Також більшість жителів не можуть дати правильної відповіді на питання скільки саме податків вони сплачують та на що вони розподіляються.

«Перед тим, як виплатити зарплатню роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д.», – говорить Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

Згідно з експертним дослідженням, середньостатистичний працюючий мешканець Полтавської області має середню «чисту» зарплатню 6 720 грн на місяць, що дорівнює 80,6 тис. грн на рік. До того як отримати цю суму на руки він сплачує ЄСВ (єдиний соціальний внесок), ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) та військовий збір. Потім у вартості придбаних товарів та послуг вже зі своєї “чистої” зарплатні полтавець сплачує ПДВ (податок на додану вартість), ввізне мито та акцизи. Тобто середньостатистичний мешканець Полтавської області за 2018 рік сплатить 61,2 тис. грн податків, і отримає чистого доходу 61 тис. грн.

З метою зробити тему податків простою та цікавою для громадян, дати можливість кожному досконально розібратися, куди йдуть його податки експертами Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна» було створено сайт «Ціна держави» (cost.ua). Ввівши розмір своєї заробітної плати кожен може побачити скільки податків він сплатить державі за рік і яким чином ці гроші буде перерозподілено по різним видаткам. Ресурс дає можливість озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами.

Гроші до бюджету сплачуються за послуги, які постійно має надавати держава. У 2018 році середньостатистичному жителю Полтави утримання пенсіонерів обійдеться у 26,5 тис. грн, або 43% від сплачених податків. «Безоплатна» освіта обійдеться у 6,5 тис. грн за рік, а «безоплатна» медицина в середньому обійдеться полтавцю в 3,5 тис. грн/рік.

«На жаль, не всі усвідомлюють, що за ці послуги від держави громадяни вже заплатили своїми податками, 27% українців вважають, що держава надає певні послуги безкоштовно. Та навіть якщо люди це розуміють, у більшості громадяни не орієнтуються який відсоток свого заробітку вони віддають на податки та за що саме вони платять державі. Згідно соціологічного опитування близько половини населення вважають, що основна частина податків йде на покриття відсотків за запозиченнями та на оборону (27% та 20% відповідно). Хоча на ці видатки йде всього 11% від сплачених податків», – підкреслює Микола Малуха, експерт Центру соціально-економічних досліджень «CASE Україна».

У той же час це соціологічне дослідження, проведене компанією GfK на замовлення Pact (див. Довідку), показало, що лише 54% мешканців Центрального регіону, до якого входить Полтавська область, знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили напряму або через податки.

«Окрім того, що громадяни мають усвідомлювати відсутність безкоштовних державних послуг, вони повинні розуміти, що корупціонери, які крадуть гроші з бюджету, залазять у власні гаманці українців. Немає якоїсь купи грошей, яка називається бюджетом, є гроші громадян, які вони сплачують через податки, – підкреслює голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін. – І чим більше грошей корупція «з’їдає», тим гіршими стають державні послуги. Щоб уявити розміри корупції у масштабах Полтавської області наведу тільки один приклад. Відповідно до кримінального провадження НАБУ №52017000000000348, всього за дві поставки зерна за корупційною схемою державі було завдано збитків на суму 1,514 млрд грн, а це піврічний бюджет Полтавської області на медицину, або податки 24 750 полтавців за цілий рік».

Для того, щоб наочно показати громадянам, яка частина держбюджету складається з їхніх податків, а також пояснити, які «сервіси» надає держава на ці кошти (медицина, освіта, пенсійне забезпечення тощо) і як на якість цих послуг впливає корупційна складова, ГО «Центр протидії корупції» та ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» започаткували всеукраїнську просвітницьку акцію «Ціна держави». Сьогодні,22 жовтня, у Полтаві на вулиці Соборності активісти змонтували два куба (2х2х2 м), на яких, за допомогою інфографіки, пояснюється як наповнюється держбюджет та розподіляються податки полтавців. На другому кубі вказані дані безпосередньо по Полтавській області, що базуються на середній заробітній платі та видатках області. Для того, щоб відвідувачі експозиції змогли уявити, скільки податків вони сплачують і як у грошовому вимірі виглядає корупція, на виставці представили п’ять мішків з грошима з відповідним описом.

Презентація експертного дослідження проводиться в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.