Ви тут:
Суспільство Україна Цікавинки 

«Історичне радіо» розповіло про уродженця Полтави, який стояв біля витоків радіо і звукозапису

Нове інтернет-видання «Історичне радіо», що з’явилося нещодавно у вітчизняному медіа-просторі і  поширює контент через соціальні мережі YouTube і Facebook, оприлюднило замітку про успішні експерименти з бездротової дистанційної передачі радіосигналів, які проводилися в Україні ще до появи радіотрансляційних і радіоприймальних пристроїв.

Займався ними уродженець Полтави Микола Пильчиков (1857-1908) – син викладача історії Дмитра Пильчикова (1821-1893), відомого українофіла, кирило-мефодіївця, приятеля Тараса Шевченка.


Микола Пильчиков успадкував від батька український патріотизм і навіть писав непогані вірші українською. Однак відомий передусім як фізик, розробник близько 25 оригінальних приладів – у тому числі електрофонографу для запису звуку, ареометру, термостату, сейсмографу. Був дійсним членом Тулузської академії наук та Лондонського Фарадеївського товариства.

У березні 1898 року під час публічної лекції Микола Пильчиков показав глядацькій аудиторії годинник, який працював під дією радіосигналу. Тоді ж було продемонстровано дистанційне вмикання вогнів у мініатюрній копії прибережного маяка, зроблений перший дистанційний постріл з гармати і перший дистанційний вибух міни.

Пильчиков був одним з тих, хто чимало зробив для впровадження бездротового зв’язку на Російському імператорському флоті. В 1903 році ним був проведений успішний сеанс із прийому й передачі радіосигналів від маяка в Херсонесі до корабля, віддаленого від нього на 100 км. Працював над створенням кодованої радіопередачі, яку не могли би читати сторонні приймачі. 

Пильчиков мав ранг статського радника, був нагороджений орденами св. Станіслава, св. Володимира і св. Анни. 

Помер за нез’ясованих обставин. Його тіло було знайдене з кулею в серці; однак версія слідства про самогубство багатьом сучасниками видавалася непереконливою.