Ви тут:
здоров’я Суспільство Цікавинки 

Гіпертонічний криз: як розпізнати загрозу та запобігти ускладненням

Гіпертонічний криз — це раптове та значне підвищення артеріального тиску від базового рівня. Загрозу здоров’ю та життю несе значне підвищення АТ (як правило > 180 та/або 120 мм рт.ст.), яке ускладнюється смертельно небезпечними станами.

Зокрема розвиток мозкового інсульту, інфаркту міокарда, набряку легень. Важливо, що не тільки дуже високий рівень артеріального тиску, а й ступінь його зростання може стати причиною розвитку тяжких ускладнень артеріальної гіпертензії.

Запам’ятайте ці симптоми. Якщо помітите їх у себе або ваших близьких — негайно дзвоніть 103, -написала у соцмережі в. о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

➡️ інтенсивній біль або значний дискомфорт за грудиною чи в ділянці серця
➡️ порушення мови, слабкість в одній руці, асиметрія обличчя
➡️ інтенсивний головний біль, який супроводжується сплутаністю свідомості та розладами зору
➡️ нудота й блювання
➡️ задишка
➡️ судоми
➡️ відсутність свідомості
➡️ виражені тривожні розлади

У більшості випадків знадобиться госпіталізація для уточнення діагнозу та лікування, – наголошує Супрун.

Однак, частіше трапляється, що значне раптове підвищення артеріального тиску супроводжується головним болем, запамороченням, відчуттям тривоги, серцебиттям. Натомість вищеперелічені симптоми відсутні. Такі стани не потребують виклику швидкої та можуть лікуватись амбулаторно. Для зниження тиску використовуються антигіпертензивні препарати у таблетках.

Найкращий спосіб запобігти гіпертонічним кризам — ефективна взаємодія з лікарем. Тільки фахівець може підібрати лікування, яке допоможе контролювати хворобу. Не менш важливо дотримуватися здорового способу життя — відмовитися від куріння та зловживання алкоголем, правильно харчуватися, регулярно займатися фізичними вправами та обмежити сіль у раціоні до 5 г на добу.

Не забувайте самостійно вимірювати тиск, щоби вчасно виявити його зростання і звернутися до лікаря. Будь-який пацієнт в Україні, який має серцево-судинне захворювання, може скористатися програмою “Доступні ліки”, – нагадує пацієнтам Уляна Супрун.