Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Бюджет участі Полтавської області: народовладдя в дії

Цього тижня Полтавська обласна рада отримала останні паперові бюлетені, якими мешканці області голосували за проекти своїх земляків у рамках «Бюджету участі». Тож до оголошення переможців залишилися трохи більше двох тижнів. До речі, нинішнього року кількість проектів-переможців може відчутно зрости як через активність громадян, так і завдяки збільшенню фінансуванню з обласного бюджету. Але про все по порядку.

Ідейним натхненником запровадження Бюджету участі в регіоні став голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький. І хоча сама ідея не нова, до цього за народними ініціативами бюджетні кошти в Україні та Східній Європі витрачалися винятково на рівні міст.

Понад 200 проектів – у перший пілотний рік

Саме Полтавщина стала піонером, поширивши Бюджет участі на усю область, до найвіддаленіших сіл та районів. Робочу групу, що відповідала за реалізацію проекту, у Полтавській обласній раді створили ще у 2016 році. У квітні 2017 році рішенням обласної ради було затверджено відповідну програму.

– У рамках одного проекту вдалося вмістити різні за розмірами населені пункти, максимально чесно визначити переможців і зробити це на рівних умовах, – розповідає ініціатор проекту «Бюджет участі», голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

– Перший рік, звичайно, це був пілотний проект. Спершу навіть дещо побоювалися, що активність буде невеликою, проте початок був успішним: на конкурс подали 217 проектів. Із них на голосування поставили 189 проектів, 28 було відхилено, оскільки ті не відповідали умовам конкурсу. Особливо ініціативними виявилися мешканці двох районів – Гадяцького та Решетилівського, які презентували на конкурс по два десятки проектів.

У перший рік реалізацію народних ініціатив обласна рада профінансувала на 2 мільйони гривень. Таку ж суму було виділено і з місцевих бюджетів тих територій, що стали переможцями. Їх, поміж іншим, обирали у 6 номінаціях: комунальне господарство, енергозбереження, безпека і громадський порядок, навколишнє середовище, культура та освіта, спорт і туризм. Причому кращі проекти визначали саме мешканці Полтавщини. Для цього потрібно було проголосувати онлайн на сайті програми, чи заповнити паперові бюлетені у спеціальних пунктах голосування. Проте обидва варіанти голосування не були анонімними і передбачали персональну реєстрацію, у паперовому варіанті необхідно було вказати паспортні дані, ідентифікаційний код та залишити підпис.

Із 189 заявлених торік кращими стали 42 проекти із 15 районів.

Бюджет участі–2018 подорожчав і помолодшав

Нинішнього року «Бюджет участі» набрав обертів, ваги і популярності. По-перше, обласна рада збільшила фінансування народних ініціатив із 2 мільйонів гривень до 4 мільйонів. Сума для місцевих бюджетів залишилася та ж – 2 мільйони. Загальний кошторис на реалізацію одного проекту зріс зі 100 тисяч гривень до 150 тисяч. По-друге, зросла кількість і якість самих проектів. На конкурс їх подали 267 і лише 7 відхилили через недотримання вимог. Як і торік, найбільше ініціатив – 31 проект – надійшло від жителів Гадяцького району. У лідерах також Полтавський, Кременчуцький та Кобеляцький райони – по 18 проектів. Замикає першу п’ятірку Решетилівський район, від якого для участі в конкурсі подано 12 ініціатив.

По-третє, нинішнього року під час голосування за проекти більшу вагу мав саме електронний голос, відданий за проект онлайн. Усього в ході онлайн волевиявлення було віддано 26 тисяч 142 голоси. Для порівняння у 2017 році за проекти Бюджету участі було віддано біля 7 тисячі «електронних» голосів.

«Динаміка позитивна – майже у 4 рази збільшилась кількість учасників голосування! Визначення переможців триватиме до 31 жовтня!», – написав у себе на сторінці «Фейсбук» голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

– Ми агітували земляків віддавати електронний голос, адже живемо у період інновацій, – коментує заступник начальника відділу інвестиційної діяльності та проектного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради Олеся Дроботенко. – Таким чином намагаємося уникнути ситуацій, коли паперові бюлетенів пачками заповнюють за людей, а ті про це нічого навіть не знають. Натомість електронне голосування передбачає особисту реєстрацію, проходження системи безпеки через Приватбанк чи Ощадбанк.

Проект цього року ще й помолодшав. Відтепер із 14 років можна не лише проголосувати за ініціативу, яка сподобалася, а й подати власну та поборотися за перемогу. І нинішнього року у Лохвиці 14-річний підліток подав проект на встановлення воркаут-майданчика.

Від спортивних майданчиків – до паркових музичних інструментів

У обласній раді тішаться не лише з кількості проектів, а й звертають увагу на якість. За словами Олесі Дроботенко, якщо торік це здебільшого були різноманітні майданчики – дитячі, спортивні, то нині оригінальних проектів побільшало. Для прикладу, мешканець Решетилівки Олег Шкурупій запропонував встановити у парку… музичні інструменти. Антивандальні, у повний розмір і такі, щоб на них міг заграти кожен бажаючий. Музичні інструменти будуть національної спрямованості — тулумбас, литаври, трембіта, бандура, ударні тарілки, сопілки. У Покровському того ж таки Решетилівського району пропонують облаштувати театр-бароко під відкритим небом. А після організації літнього кінотеатру у Решетилівці, який ініціював у рідному місті Олександр Біленький і за сеансами котрого у Фейсбуці слідкували навіть полтавці, такий кінотеатр вирішили встановити і в інших районах.

Хоча цікаві проекти були й торік. І деякі з них тепер запозичують інші сусіди. Це стосується ампельного озеленення, облагородження паркової зони. Наприклад, торік на конкурс уперше подали проект зі встановленням WI-FI альтанки у Семенівці. Він переміг і цьогоріч «пішов у люди», бо в інших районах теж захотіли облаштувати WI-FI зони із вільним доступом до Інтернету і підзарядкою гаджетів. У Диканьці торік вирішили вшанувати відому на увесь світ землячку Марію Башкірцеву і встановили її бюст коштом «Бюджету участі». У Зінькові до кінця цього місяця мають облаштувати територію для молодят із фотозоною, альтанкою для наречених, містком для закоханих і лелекою у рамках проекту «Весільна феєрія».

Оскільки фінансування «Бюджету участі» збільшується, то у обласній раді планують збільшити і кількість переможців. Відповідне рішення має затвердити депутатський корпус. Тож цього року власні ініціативи з облагородження своїх населених пунктів може реалізувати більше жителів Полтавської області.

– Бюджет участі Полтавської області – це дієвий інструмент для реалізації ініціатив мешканців регіону, – переконаний Олександр Біленький. – Якщо торік представники місцевої влади агітували своїх земляків, пояснювали, чому потрібно подавати проекти на цей конкурс, то зараз це ініціатива людей. Вони розуміють, що це унікальна можливість для кожного розробити, подати і реалізувати власний проект, який дозволить зробити кращим життя власного населеного пункту.

Поміж іншим, цього року Полтавщина подала заявку на Всеукраїнський конкурс «Кращі практики місцевого самоврядування–2018». І представлятиме нашу область саме програма «Бюджет участі Полтавської області».