Ви тут:
Суспільство Україна 

19 жовтня народився видатний український економіст, засновник економічного форуму в Давосі

19 жовтня народився Богдан Гаврилишин (1926-2016), відомий канадський, швейцарський економіст українського походження, громадський діяч, меценат. Його називали “найвпливовішим українцем світу”.

Народився він в селі Коропець на Тернопільщині. Великий вплив на юного Богдана мав “Пласт”(українська скаутська організація). “Якщо б я не став пластуном, моє життя було би зовсім інакше, я був би зовсім іншою людиною” – казав Богдан Гаврилишин, який вступив до Пласту в 10-літньому віці. Старший брат Михайло записав його до пластового табору влітку 1937 року.

“Він приїхав зі Львова, привіз мені пластовий однострій, рюкзак, необхідне обладнання, перед цим записавши мене до одномісячного табору. Михайло переконав маму відпустити мене самого у довгу подорож до табору, назустріч чудовим пригодам”.

Згодом пластун з майже 80-літнім “стажем” усіляко підтримував організацію.

1943 року Богдан потрапив до Німеччини. У таборі біженців отримав середню освіту. 1947 року родина Гаврилишиних виїхала до Канади. Працював лісорубом, офіціантом. 1954 року здобув магістерський ступінь в університеті Торонто за фахом «інженер-механік». За три роки на першому робочому місці з інженера виріс до керівника. З 1960 року мешкав у Швейцарії. Працював директором з навчання Міжнародного інституту менеджменту (МІМ), згодом очолював його.

На початку 1970-х у рамках святкування 25-річчя інституту Гаврилишин організував економічні дискусії у швейцарському селищі Давос. Започаткований ним Європейський форум менеджменту у подальшому переріс у всесвітню платформу для спілкування між світовими лідерами. У Давосі було підписано Декларацію між Грецією і Туреччиною в 1988 році, завдяки якій між ними припинилась війна.

 

Богдан Гаврилишин був засновником відомих неурядових організацій – відділення МІМ у Києві, фонду «Відродження», Міжнародного центру перспективних досліджень, власного благодійного фонду. Один з учасників ініціативної групи «Першого грудня».

Він вважав себе не економістом, а «людиною, яка знає щось майже про все, і розуміє співвідношення між різними явищами». Його життя – яскравий приклад стовідсоткової успішності, абсолютний зразок «людини, що всім завдячує самій собі» – self-made man, або ж просто, як казав інший всесвітньо відомий українець Петро Яцик, він – «українець, який відмовився бути бідним».

Відійшов у засвіти 24 жовтня 2016.

 

У 2016 році активісти мистецького обєднання «Магнум опус», НСОУ «Пласт», «Молодої Просвіти» та інші ГО зібрали підписи до тодішнього міського голови Олександра Мамая щодо ініціативи перейменування топоніму у Полтаві на честь Богдана Гаврилишина. Серед підписантів були журналісти, політики, представники обласної влади (зокрема, ініціативу письмово підтримали голова Полтавської ОДА Валерій Головко та голова Полтавської облради Олександр Біленький). У документі патріотична громадськість пропонувала три варіанти топоніму, назву якого можна змінити: Першотравневий проспект, вулиця Сакко (названа в честь північно-американського робітника-анархіста) та вулиця Халтуріна (названа на честь російського робітника, який став виконавцем терористичного акту в Зимовому палаці 1880 року).

За матеріалами Інтернет-джерел