Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

14 жовтня – Покрова Богородиці: що святкуємо і чого не варто робити

14 жовтня християни відзначають свято Покрову Пресвятої Богородиці. В Україні його відзначають як свято релігійне, національне і родинне. У народі цей празник ще носить назву «Третя Пречиста». Встановлений він був як подяка за заступництво Богородиці над Царгородом.

У 910 році візантійська імперія вела війну з сарацинами-мусульманами (в ряді джерел — з племенами русів-язичників) й Константинополю загрожувала небезпека. У недільний день, 1  (14) жовтня, під час всенічної служби, коли Влахернский храм був переповнений богомольцями, святий Андрій Юродивий та його учень Єпіфаній, піднявши очі до неба, побачили в повітрі чудесне явлення  Пресвятої Богородиці.

Осяяна світлом й оточена ангелами і святими, вона молилася за людей, а потім зняла з Себе сяюче, як блискавка, покривало, і розпростерла над усім присутнім народом. Мешканці Константинополя, почувши про чудесне явлення, зраділи. І справді, невдовзі ворогів Церкви було переможено.

Існує багато спогадів про благодатну допомогу Божої Матері віруючим. Можна, скажімо, пригадати Її заступництво за місто Почаїв, що на Тернопільщині.

14 жовтня не можна робити того, що й в інші великі християнські свята. Не можна важко працювати заради збагачення, сваритися, ображати когось. Потрібно бути щедрим в милостині: чим більше віддаси на Покрову бідним, тим більше матимеш сам, – вірили наші предки.

Час святкування Покрови – це був сезон сватань та весіль. Дівчата, яким уже набридло дівувати, примовляли: «Свята Мати, Покровонько, накрий мою головоньку», бо заміжні жінки ходили з покритою головою.

Примічали цього дня і погоду: якщо на Покрову вітер віяв з півночі, зима буде холодна і з великими снігами, а як з півдня – то тепла.