Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство 

100 років тому на Полтавщині відкрили перший в Україні пам’ятник Шевченку

29 жовтня 1918 року  у Ромнах на Полтавщні (нині – територія Сумщини) відбулося відкриття першого в Україні пам’ятника Тарасові Шевченку. 1845-го він приїздив до міста на знаменитий Іллінський ярмарок, який проводився до середини ХІХ ст. щорічно і збирав до 120-ти тис. відвідувачів.

Встановили пам’ятника на тому місці, де нібито розташовувався намет Тараса Шевченка на ярмарку, повідомляє Український інститут національної пам’яті.

Споруджений з ініціативи місцевої “Просвіти” за проектом Івана Кавалерідзе.

«У першому ескізі Шевченко сидів похнюплений, сумний. На перший план виступав мотив гіркої думи; у роменському ж пам’ятнику– в посадці голови, в жесті стиснутої руки, що покоїться на коліні, в усьому силуеті постаті, органічно злитої з п’єдесталом у формі пагорба, я прагнув передати незбориму внутрішню силу поета, його нерозривний зв’язок з рідною землею», – згадував він.

На свято прийшли містяни, представники громадських організацій, урядова делегація та особистий представник гетьмана осавул Бловатний. Він поклав до монументу вінок від гетьмана Павла Скоропадського й виголосив промову.

1982-го на місці бетонного пам’ятника (який почав руйнуватись) встановили бронзову копію, реконструкцію робили скульптори В’ячеслав Клоков та Борис Довгань і архітектор Флоріан Юр’єв.