Ви тут:
Полтавщина Прес-релізи Суспільство 

«В Україні розробили порядок винесення термінового заборонного припису стосовно кривдника», – Дар`я Бриндак

Тривалий час проблеми насильства в сім`ї не виносили на загал. Здебільшого жінки та діти потерпали від домашнього тирана, приховуючи випадки знущання. З початку 2018 року в Україні запрацювали механізми, які реально захищають громадян від випадків застосування сили по відношенню до їх самих, а також їхніх дітей з боку партнерів, подружжя, колишнього подружжя і інших “близьких” людей. Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачає організаційно-правові засади запобігання та протидії домашньому насильству, основні напрями реалізації державної політики, спрямовані на захист прав та інтересів осіб, які постраждали від такого насильства. Держава гарантує безоплатну соціальну, медичну, психологічну, правову допомогу та тимчасовий притулок. Постраждалі мають право на конфіденційність, своєчасне отримання інформації про остаточні рішення суду та процесуальні рішення, уважне га гуманне ставлення, відшкодування кривдниками матеріальних збитків та шкоди.

Надання допомоги постраждалим не залежить від їх звернення до поліції чи суду. Звичаї, релігійні переконання, традиції не є підставою для звільнення кривдника від відповідальності.

Законом передбачено спеціальні заходи, які застосовуються до кривдника: терміновий заборонний припис та обмежувальний припис.

Наприкінці серпня 2018 року Міністерством внутрішніх справ України затверджено Порядок винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника. Розробили його для запобігання та протидії домашньому насильству.

Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров’ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Він може містити зобов’язання залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи; заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи; заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Терміновий заборонний припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівником уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України за результатами оцінки ризиків, виноситься строком до 10 діб.

Якщо домашнє насильство вчинено кількома особами, працівник уповноваженого підрозділу поліції виносить припис стосовно кожного кривдника окремо.

Кривдник, стосовно якого винесено припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання з постраждалою особою, зобов’язаний повідомити працівників поліції про місце тимчасового перебування.

Таким чином, законодавство запровадило нові механізми впливу на кривдника у разі здійснення ним домашнього насильства, або погрози його здійснення. Вони покликані захищати осіб, які постраждали від домашнього тирана.

В. о. начальника ГТУЮ у Полтавській області Бриндак Д.В.