Ви тут:
Полтавщина прес-конференція Суспільство 

4,5 мільйони хрестиків і 4,5 тисяч кілометрів: виставка вишитих портретів Кобзаря подорожувала Україною

У приміщенні ОКІА “Новини Полтавщини” відбулася прес-конференція організаторів проекту “Образ і свлово Кобзаря у вишивці”. У ній взяли участь полтавська майстриня Катерина Калініченко, її чоловік Григорій Калінічнко, народний депутат Юрій Бублик.

Проект “Образ і слово Кобзаря у вишивці” – це 73 вишиті роботи (портрети Шевченка та цитати з його поезій), створені майстринями з Полтавщини та Канева за схемами заслуженого майстра народної творчості України, нині покійного викладача Гадяцького коледжу культури і мистецтва Григорія Кисіля. У 2016 році він звернувся до Катерини Калініченко з ідеєю втілити у вишивці розробки його четвертого альбому. Згодом до роботи приєдналися вишивальниці з Полтави та районів. Зустрічі відбувалися у міській бібліотеці-філіалі №7. Роботі сприяли Департамент культури і туризму ОДА, Центр народної творчості, видавництво “Дивосвіт”, ГО “Союз Українок”, народний депутат Юрій Бублик.

“Шевченкові слова, образи намагаються закарбувати у малюнках, вишивці. Я був вражений, коли побачив  альбом Григорія Кисіля і захопився цією ідеєю. Приємно було долучитися, допомогти зробити перший крок”, – згадує Юрій Бублик.

У травні проект презентували в Полтавському краєзнавчому музеї. 77 вишивальниць і один вишивальник з Канева — Василь Ярошенко — використали 1500 моточків муліне, 54 тисячі метрів ниток, вишили 4,5 млн хрестиків.

“Якщо їх виставити в рядочок — вийде 4,5 тис. км. І ми проїхали 4,5 тис. км Україною”, – зізнається Катерина Калініченко.

21 липня вона з чоловіком завантажили роботи у своє невелике авто і вирушили в дорогу. Побували у Луцьку, Львові, Тернополі, Чернівцях, Івано-Франківську, Одесі, Вінниці, Ужгороді — всього відвідали 11 міст, у кожному з яких презентували проект. Виставки тривали по 1-2 дні.

Фізично було важко, все робили самотужки. Давалися взнаки спека, погодні умови. З собою взяли і вишите полотнище-оберіг, котрий об’їздив усю Україну.

“Він має велику притягальну силу. Люди підходили і вишивали на ньому елементи просто під час виставки”, – розповідає пані Катерина.

Вишивальниці продемонстрували схожий “рушник миру”, привезений з Тернополя: одну частину на ньому вишивають представники української діаспори різних країн, а іншу — регіони України. Тепер на ньому має з’явитися і полтавський орнамент.

В Івано-Франківську виставку шевченкових портретів розмістили у міській ратуші. А в Ужгороді презентація була найвеличніша – в Атріумі облради співали камерний хор “Кредо”, виступали читці та артисти. В Одесі доєднався місцевий бандурист, якого зустріли просто на вулиці і котрий співав пісні на слова Шевченка. Там же Катерині Калініченко як керівниці проекту вручили відзнаку конкурсу “Українська мова — мова єднання”.

У травні наступного року виставка вирушить до Канева.