Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

2 роки Великобагачанській ОТГ: що зроблено і які перспективи (ФОТО)

12 жовтня 2016 року на карті Полтавщини шляхом об’єднання Великобагачанської селищної ради, Багачанської Першої, Радивонівської, Степанівської та Якимівської сільських рад Великобагачанського району утворилась Великобагачанська ОТГ. Нині це 23 населені пункти: 1 селище Велика Багачка і 22 села, 323 тис. кв.км та 11 тис. населення.

Менш ніж за два роки існування ОТГ, у населених пунктах громади капітально відремонтували будинок культури, створили житлово-комунальне господарство з дорожнім відділом, придбали шкільний автобус, комунальну техніку, розпочали сортування сміття не лише в селищі, а й у всіх населених пунктах громади.

«Нам вдалось закупити сміттєвоз, придбали трактори для розчистки снігу і вивезення сміття, автомобіль МАЗ для надання автопослуг і розчистки доріг у зимовий час, ескаватор. 5 шкільних автобусів і газель повністю обслуговують освіту», – розповідає голова Великобагачанської ОТГ Юрій Саковський.

Бюджет селищної ради складає 73 млн грн. З них 39 млн — власні надходження і 33 млн — бюджетні трансферти — субвенції, дотації. Найбільша субвенція – освітня 17 млн, 9 млн — медична, власні надходження це прибутковий податок, єдиний податок, плата за землю.

«Розпочали капітальний ремонт клубу у селі Пушкареве, який був закинутий, років 20 ним ніхто не користувався. Зробили водогін у Багачці. Днями запустимо свердловину з артезіанською водою у Радивонівці за 1 млн грн. Це бюджетні кошти. Встановлено 13 майданчиків, зупинки громадського транспорту. Триває ремонт дахів шкіл у Радивонівці, Степанівці по 1,5 млн грн кожен, а в Байраці — реконструюємо приміщення під дитячий садок», – розповів заступник селищної ради Віктор Беркало.

Перед тим, як розпочати свою економічно-фінансову діяльність, представники селищної ради побували у великих селах, де зустрілись з активом — старостами, депутатами, директорами шкіл і садочків, завідуючими поштовими відділеннями, ФАПами щодо вивчення громадської думки. Таким чином, в кожному селі визначили пріоритет розвитку — дахи шкіл, дитячі садочки, водогони, клуб, вуличне освітлення.

«Минулого року нам вдалось виграти грант 165 тис. грн. Вони стали доленосними. Ми закупили дорожні знаки обмеження швидкості та попередження про навчальний заклад, встановили їх там, де дитячі садки, школи. І на останні кошти з цієї суми закупили і встановили мигаючі світлофори, їх 5-6 по всій Багачці, а також Степанівці, Радивонівці, Багачці Першій», – акцентує увагу селищний голова.

Найбільш болісним питанням, як і скрізь, залишаються – дороги і транспортне сполучення.

«1 січня 2018 року дороги мали перейти в об’єднану громаду. У грудні ми зробили перший крок, виділили 135 тис. грн, щоб профінансувати проектно-кошторисну документацію. 1 січня оголосили, що дороги залишаються в ОДА. Ми мали великі незручності, бо за зиму змушені були 4 рази відміняти рейси шкільного автобусу, двічі швидка допомога не дісталась, один раз пожежна машина. Це через стан доріг. Сьогодні рух в цьому питанні дуже слабий, виконується ямковий ремонт. Шкільний автобус йде з великими потугами. У нас практично відсутнє транспортне сполучення з селами, які з’єднуються з центром громади. Дозволи на пасажироперевезення здійснюються ОДА. Ми не можемо вносити правки у маршрути, зміни по перевезенню. Це повинно бути в нас. Ми повинні корегувати маршрути, графіки, перевізників», – підсумовує Юрій Саковський.

Попри це, ОТГ намагається працювати у сфері економічного розвитку та інвестицій. У них вже створена стратегія розвитку громади на 10 років.

«Почали роботу у муніципальному співробітництві зі створення полігону твердих побутових відходів, але трішки призупинили, бо є проблема з виготовленням генеральних планів. Брали участь в різних обласних програмах. Цьогоріч наші проекти у конкурсі Бюджет участі — №61,62,63. Подались на обласний конкурс проектів по встановленню комплексного відеоспостереження по всій ОТГ. Камери будуть встановлені в місцях скупчення людей, на пішохідних переходах. У 2017 році з GIZ розпочали роботу по створенню геоінформаційної системи Великобагачанської ОТГ. Це пілотний проект в Україні. До кінця року його повинні презентувати», – зазначає завідувач сектору економічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету Великобагачанської селищної ради Сергій Семенюта.

А в одному з сіл ОТГ — Іванівці — проживає лише одна людина. Це пенсіонерка. Але, за словами Юрія Саковського, жінка має в господарстві автомобіль, тому і по хліб в сусіднє село сама може виїхати.

«Ми в неї буваємо, вона без остраху на нас дивиться. Прив’язана до села, має потужне господарство. Має «Жигулі», сама і по хліб виїде».