Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

136 років тому на Полтавщині народився художник, скульптор, повстанський отаман Михайло Гаврилко

5 вересня 1882 року на хуторі Гаврилки поблизу села Рунівщини на Полтавщині народився Михайло  Гаврилко, скульптор, хорунжий армії УНР, повідомляє сайт УІНП. 

Виховувався Михайло в укра­їнській родині, що вела родовід від козацького кореня і зберігала національні традиції. Закінчив Миргородську художньо-промислову школу імені Гоголя, навчався в Опанаса Сластіона.

Навчався у Краківській академії мистецтв, стажувався в Парижі у відомого скульптора Антуана Бурделя. Автор пам’ятників Тарасу Шевченкові в Кіцмані і Косові, також спроектував пам’ятник Кобзарю в Києві, який так і не дозволили встановити. Творець образів Івана Франка, Маркіяна Шашкевича та інших видатних українців.

Михайло Гаврилко встиг створити скульптурну шевченкіану – погруддя Шевченка, бюст Т. Шевченка для Полтавського музею М. Гоголя, барельєф-медальйон, який тиражувала майстерня Івана Левинського у Львові був у кожній читальні “Просвіти”, в кожному Народному домі та інших українських установах.

Під час Першої світової війни – один із організаторів Українських січових стрільців. Воював у складі Сірої дивізії Армії УНР, командував партизанським загоном Армії УНР на Полтавщині. Він створює козацький загін, який бореться проти більшовиків у районі Диканьки та Божкового. 

Заарештований чекістами і страчений восени 1920-го у Полтаві. Його катували, потім спалили живцем у топці паровоза. А комуністичний режим знищив майже всю творчу спадщину Михайла Гаврилка.

У 2017 році Обласна державна телерадіокомпанія “Лтава” створила фільм про видатного земляка з циклу “Поборники Незалежності”.