Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

115 років потому: у Полтаві відзначили річницю відкриття пам’ятника Котляревському (ФОТО)

У Полтаві біля пам’ятника Івану Котляревському сьогодні людно. Десятки школярів, студентів і дотичних до українського слова людей зібрались біля підніжжя монументу.

Саме сьогодні, 12 вересня, відзначається річниця — 115 років тому у Полтаві урочисто відкрили перший в історії пам’ятник засновнику сучасної української літератури Івану Котляревському.

«Іван Петрович Котляревський надзвичайно актуальний письменник, теплий, іронічний, мудрий. Письменник, творчість якого не втрачає актуальності кілька століть. Оце і є справжній ґатунок літератури. Дуже приємно, що сучасна українська мова починалась тут, у Полтаві, саме з творчості Котляревського», – розповідає поетеса Марія Бойко.

Видавець Олексій Петренко згадує, що першою книгою, яку він видавав, була саме «Енеїда» видатного земляка.

«Коли я активно включився у видавничу діяльність, однією з перших книг була «Енеїда» у двох коробках. Такий подарунковий набір. Років 15 тому це було. Для мене цей день визначний щороку, коли збираються біля пам’ятника всі не байдужі. У 1903 році на відкриття пам’ятника  люди збирали копійки, всі складали докупи і в підсумку великий Позен (автор Леонід Позен — ред.) створив цей пам’ятник».

Нині у Полтаві іменем Івана Котляревського названі вулиця, парк, перший ліцей, будівля колишнього кінотеатру у центрі міста. Вересень — час Котляревського. Бо саме у цей місяць він народився. У вересні йому відкрили пам’ятник. І зараз минає 220 років з часу, коли вийшли друком перші 3 частини славнозвісної поеми «Енеїда».

«Дякую діду за Енеїду!» – під таким лозунгом пройшла на моїй сторінці у Фейсбук минула неділя, 9 вересня. Так писали у своїх постах більшість моїх друзів. Це, мабуть, найголовніші слова, які сьогодні можна сказати про Котляревського. Його «Енеїда» стала поштовхом для творення нової української реальності в художньому тексті і для нової української літературної мови», – зазначила на урочистостях кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки та суспільних наук Полтавського університету економіки і торгівлі Віта Сарапин.

115 років тому на урочистості з нагоди відкриття пам’ятника з усієї України з’їхалась тогочасна інтелігенція. Серед усіх були присутні Христина Алчевська, Леся Українка, Олена Пчілка, Михайло Коцюбинський, Сергій Єфремов, Микола Лисенко та інші.