Ви тут:
Суспільство традиції Україна 

11 вересня – Усікновення голови Іоана Хрестителя

11 вересня православні християни згадують Усікновення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Ці події описані в 14-тій главі Євангелія від Матвія і 6-й главі Євангелія від Марка.

Святого Іоанна Хрестителя ув’язнили в темницю за наказом тетрарха (тобто одного з чотирьох римських правителів Іудеї) царя Ірода Антипа, який у той час правив у Галілеї. 

У царя була законна дружина, дочка аравійського царя Арефи. Ірод залишив її і жив разом з Іродіадою, дружиною свого брата. Пророк Іоан неодноразово викривав його, тож цар увязгнив його, але не посмів заподіяти йому зла, оскільки шанував Іоана Хрестителя як пророка і боявся народного гніву.

В день свого народження Ірод влаштував багатий бенкет, на якому перед гостями танцювала Саломія, дочка Іродіади. Вона так догодила цим Іроду, що він поклявся перед гостями дати їй все, чого б вона не попросила. Саломія пішла до матері за порадою. і та навчила доньку просити голову св. Іоанна Хрестителя на блюді. Іродові довелося через прилюдну клятву виконати її прохання. Так пророк прийняв мученицьку смерть,  а Ірод накликав на своє сімейство великі нещастя.

Цього дня дотримуються суворого посту – не їдять м’ясо, рибу, яйця і молочні продукти. Їжу можна приправляти тільки олією. Гастрономічні обмеження в це свято – вираження скорботи про смерть великого Іоанна Хрестителя.

Цього дня не співають і не танцюють, бо саме за допомогою пісень і танців Іродіада домоглася страти Хрестителя. Цього дня кожен намагався побувати в церкві, а ті, хто страждав на головний біль, просили зцілення.

Є також звичай не їсти круглих овочів та не різати нічого, що нагадує голову, а то й взагалі не брати в руки гострого, проте церква не формулює такої заборони.

В давнину примічали погоду: якщо чути грім, то має бути тривала й тепла осінь. Ранній відліт журавлів – на ранню весну.