Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

«Закони #ЧужихДітейНеБуває каратимуть безвідповідальних батьків і підтримуватимуть тих, які сумлінно виконують свій батьківський обов’язок», – Дар’я Бриндак

Не платити аліменти стає не вигідно. 3 липня 2018 року Верховна Рада України ухвалила в другому читанні та в цілому другий пакет законопроектів, розроблений в рамках ініціативи Міністерства юстиції України #ЧужихДітейНеБуває. Наприкінці серпня вони вступлять в дію. Документи передбачають посилення відповідальності неплатників аліментів, збільшення мінімального рівня фінансової підтримки дітей, які проживають в неповних сім’ях, та запровадження пільг і стимулів для батьків, які сумлінно виконують свій обов’язок.

Новації розроблені у другому пакеті законів #ЧужихДітейНеБуває передбачають значні санкції і вносять зміни в сімейний та податковий кодекси. Так, якщо заборгованість із виплати аліментів перевищує один рік, на суму боргу нараховуватиметься пеня в 20%. Якщо заборгованість перевищить 2 роки – переплата сягне 30%. А тим, хто не платить 3 роки й більше, доведеться заплатити додаткові 50% від суми боргу. Збільшується і мінімальний рівень фінансової підтримки дітей до прожиткового мінімуму. Закон ліквідовує норми, які примушують отримувачів сплачувати податки за надходження аліментів від нерезидента.

Чимало нововведень стосуються і виїзду дитини за кордон з одним із батьків. Головне, на що слід звернути увагу: один з батьків, який вивозить дитину,  обов’язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, що сплачує аліменти. 

У листі необхідно зазначити мету виїзду, куди саме їде дитина, а також час, на який дитина залишає територію України.

При перетині кордону необхідні будуть такі документи:

– рішення суду чи органів опіки та піклування, якими визначено місце проживання дитини;

– документи, що підтверджують мету та терміни виїзду.

Дозвіл також не буде потрібний, навіть якщо один з батьків має намір виїхати за кордон більше, ніж на 1 місяць, у випадку наявності боргу по аліментах в другого з батьків за 4 місяці або за 3 місяці, якщо дитина є важкохворою. На кордоні необхідно буде надати довідку про заборгованість другого з батьків по сплаті аліментів і, за необхідності, довідку про хворобу дитини.

Довідку про заборгованість по аліментах можна отримати у державного чи приватного виконавця. Якщо ж батько або матір, з якими дитина виїхала за кордон, умисно порушать строк повернення в Україну, то їх буде обмежено в праві самостійного вирішення питання виїзду дитини за кордон протягом 1 року та накладено штраф.

Щоб збалансувати права батьків, які не проживають разом з дитиною та не мають боргу по аліментах, законом передбачена можливість їх виїзду з дитиною за кордон. Якщо батько чи матір, які не проживають з дитиною, хочуть виїхати з нею за межі країни – необхідно буде письмово звернутися до іншого з батьків за отриманням нотаріально посвідченої згоди на виїзд. Якщо ж такої згоди не буде надано протягом 10 днів, то для вирішення цього питання необхідно буде звернутися до суду. Відповідно, на кордоні потрібно буде пред’явити нотаріально посвідчену згоду або рішення суду, в яких має бути зазначено деталі виїзду та строки повернення до України, а також довідку про відсутність заборгованості по сплаті аліментів.

Підтримані депутатами закони запроваджують систему мотивації батьків, які сумлінно виконують свої обов’язки та вкладають кошти у розвиток власних дітей. Для таких батьків, зокрема, передбачені податкові пільги та інші преференції.