Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

За сприянням громадськості, на Полтавщині відмінили торги вартістю 345 тис. грн

Відділ освіти Полтавської райдержадміністрації відмінив закупівлю комп’ютерної техніки через невідповідність пропозицій учасників вимогам Замовника. Такому рішенню посприяла громадська організація, яка моніторила закупівлю, та один із учасників торгів.

Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації оголосив відкриті торги вартістю 344 тис. 985 грн на закупівлю 40 нетбуків для Супрунівського НВК (опорна школа). Супрунівський НВК Полтавської районної ради – це загальноосвітній навчальний заклад із поглибленим вивченням інформатики. За інформацією з наших джерел, у цій профільній школі три кабінети інформатики, але лише один з них облаштований більш-менш новою технікою.

Спочатку Відділ освіти Полтавської районної державної адміністрації обрав переможцем учасника з найменшою ціновою пропозицією – ТОВ «Індустріальні системи автоматизації». Водночас його тендерна пропозиція не відповідала вимогам Замовника. А саме: на ноутбуки був відсутній сертифікат санітарно-епідеміологічної експертизи (СЕС), який мав підтверджувати відповідність товару встановленим нормам.

Окрім цього, Замовник прописав у тендерній документації вимоги до програмного забезпечення (ПЗ). Серед них, зокрема, зазначалось, що операційна система може бути попередньо встановлена на основі ліцензій вільного поширення. Учасник-переможець запропонував нетбуки з встановленим безкоштовним ПЗ на основі «Linux». Припускаємо, що як раз факт безкоштовного ПЗ «Linux» і дозволив учаснику ТОВ «Індустріальні системи автоматизації» зайняти позицію з найменшою ціною та перемогти в аукціоні. За результатами аукціону він запропонував продати техніку за 336 тис. 122 грн. Виходить, що один ноутбук коштував би 8 тис. 403 грн (з ПДВ).

На одному з загальновідомих сайтів, котрі займаються продажем техніки, дана модель ноутбука, котру хочуть закупити школі, коштує 7 тис. 299 грн.

Запропонований компанією комп’ютер також облаштований безкоштовним ПЗ «Linux». Тож виникає питання щодо можливої переплати коштів під час закупівлі техніки.

«Припускаємо, що зі сторони Замовника була завищена очікувана вартість на предмет закупівлі, що і призвело до подачі учасниками пропозицій по цінам вище, ніж у роздрібній торгівлі. Причина цього може бути у відсутності аналізу ринку відповідних товарів», – зазначила Поліна Колганова, керівник напрямку закупівель Інституту аналітики та адвокації.

Із трьох учасників двоє – ТОВ «Індустріальні системи автоматизації» та ФОП Клочко Олександр Сергійович – запропонували одну модель ноутбуку. При цьому, пропозиція ФОПа не містила достатньої кількості документів. Можна припустити, що він не збирався перемагати, а грав роль «допоміжного» учасника з метою не допустити відміну торгів у випадку наявності тільки одного учасника. Хоча зв’язку між цими двома учасниками не виявлено.

«Після публікації протоколу про визначення переможця, ми направили листа Замовнику, у якому вказали на невідповідність пропозиції переможця вимогам тендерної документації. Про це ж Замовника повідомив учасник торгів ДП «Обліксофт сервіс» ТОВ «Обліксофт», направивши вимогу щодо перегляду пропозиції переможця. У результаті Замовник переглянув своє рішення та відхилив спочатку переможця торгів, а потім і всіх інших учасників, оскільки жоден з них не відповідав вимогам Замовника», – розповів Олександр Довгошей, аналітик напряму закупівель Інституту аналітики та адвокації.

Наразі Відділом освіти Полтавської районної державної адміністрації оголошено нові торги на закупівлю нетбуків для Супрунівського НВК. Чи закупить Замовник нетбуки цього разу та за якою ціною дізнаємося трохи згодом.

Довідково: Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»