Ви тут:
Суспільство Україна 

“Вони хочуть повернути Крим” – Єльцин застерігав Клінтона у 1996 році

Перший президент Росії Борис Єльцин попереджав американського лідера Білла Клінтона, що в разі повернення до влади комуністичної партії існує небезпека розв’язання громадянської війни, скасування кордонів між республіками та анексії Криму. Про це йдеться у стенограмах бесід Бориса Єльцина і Білла Клінтона, опублікованих на сайті бібліотеки колишнього президента США, повідомляє “Радіо Свобода“.

Під час Кремлівського обіду 21 квітня 1996 року, коли Клінтон відвідав Москву, сторони говорили про майбутні президентські вибори в Росії. Єльцин як послідовний антикомуніст чітко попереджав про загрози в разі повернення до влади компартії.

“Існує кампанія в пресі США, в якій йдеться, що люди не повинні боятися комуністів, що вони хороші, чесні і добрі люди. Я попереджаю не вірити цьому. Більша частина з них фанатики, вони знищують все. Це означатиме громадянську війну, – сказав Єльцин та уточнив – Вони скасують кордони між республіками, вони хочуть повернути Крим, навіть висувають претензії щодо Аляски”.

У відповідь Клінтон каже, що розуміє, що є люди, які прагнуть викликати обурення щодо Заходу, зокрема проти США.

Колишній високопосадовець Пентагону і директор американського Центру Байдена Майкл Карпентер з приводу цієї стенограми зауважив у Twitter: це корисне нагадування про те, що реваншистські настрої були сильними тоді також.

“У щойно розсекречених бібліотечних виданнях Клінтона Єльцин застерігає, що якщо Зюганов і комуністи прийдуть до влади в 96 році, вони “повернуть Крим” і “навіть висунуть претензії на Аляску”. Це корисне нагадування про те, що реваншистські почуття були сильними теж”, – написав Карпентер.

На президентських виборах в Росії головними конкурентами вважались тодішній президент Борис Єльцин і лідер КПРФ Борис Зюганов. За результатами другого туру голосування Борис Єльцин здобув понад 50% голосів і був переобраний на другий термін.

31 грудня 1999 року Борис Єльцин оголосив про свою відставку. Того ж дня Володимир Путін як глава уряду став виконувачем обов’язків президента Росії. 26 березня 2000 року він був офіційно обраний на цей пост.

У 2014 році Росія анексувала Крим. Україна і країни Заходу вважають анексію півострова незаконною.