Ви тут:
Суспільство Україна 

В Україні відзначили 80-ті роковини “Великого терору”

На початку серпня в Україні традиційно вшановують пам’ять жертв жертв сталінського терору 1937-38 років, який отримав назву – «Великий терор». Офіційно початком «Великого терору» став оперативний наказ НКВД СРСР № 00447 «Про репресування колишніх куркулів, карних злочинців та інших антирадянських елементів» від 30 липня 1937 р., затверджений політбюро ЦК ВКП(б) 31 липня 1937 р.

5  серпня 1937 року  вступила в дію постанова Політбюро ЦК ВКП(б) від 2 липня 1937 року П 51/94 “Про антирадянські елементи». Розпочалася наймасовіша за всю совєцьку епоху «чистка» суспільства від елементів, які не годилися для будівництва комунізму. Проте наявні документи НКВД (накази, листування, телеграфи) свідчать, що масові репресії готувалися заздалегідь, а наказом їх лише формалізували.

Як повідомляє Український інститут Національної пам’яті, за ці два роки на території УРСР, за даними істориків, засудили 198918 людей осіб, дві третини з них – розстріляли. Тих, кому залишили життя, відправили до в`язниць та таборів. Лише 0,3 % були звільнені.

“Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація”, – зазначають в УІНП.