Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

В Україні та світі відзначають Тиждень грудного вигодовування

За ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я більше ніж в 170 країнах світу з 1 по 7 серпня проводяться заходи в рамках Всесвітнього Тижня підтримки грудного вигодовування. Приводом для його впровадження стало прийняття у серпні 1990 року декларації ВООЗ і ЮНІСЕФ, спрямованої на охорону, заохочення та підтримку грудного вигодовування. В Україні тиждень грудного вигодовування відзначається з 2001 року, повідомляють у Полтавському обласному Центрі здоров’я.

Всесвітня акція «Тижня підтримки грудного вигодовування» була заснована як один із стратегічних методів популяризації та підтримки природного вигодовування. У 2018 році вона проходить під гаслом «Годування грудьми – основа життя».

Наукові дослідження останніх десятиліть виявляють нові властивості грудного молока. Грудне вигодовування позитивно впливає на фізичний, розумовий, психоемоційний і мовний розвиток дитини, закладає основи здоров’я малюка на багато років вперед. Грудне молоко – природнє харчування для новонародженого, яке містить оптимальну кількість і співвідношення білків, жирів, вуглеводів. Це біологічна та емоційна основа розвитку немовляти, а також один із головних факторів зміцнення здоров’я матері та дитини. Цим і пояснюється його висока біологічна цінність і унікальність. Напевно, в світі вже не залишилося жінок, які сумнівалися б у перевагах грудного вигодовування для дитини.

Підтримка грудного вигодовування у медичних закладах області забезпечується шляхом дотримання 12 принципів, які затверджені ВООЗ:

1. Наявність в письмовій формі політики підтримки грудного вигодовування і регулярне доведення його положень до відома усіх медичних працівників закладу, вагітних, матерів та членів їх родин.
2. Систематичне навчання медичного персоналу щодо впровадження політики (плану дій) підтримки грудного вигодовування.
3. Впровадження в практику сучасних методів підготовки сім’ї до народження дитини.
4. Допомога матерям успішно розпочати раннє грудне вигодовування.
5. Навчання вагітних, матерів та членів їх родин як годувати грудьми та як зберегти лактацію у складних ситуаціях, в тому числі – якщо вони тимчасово відокремлені від свої дітей.
6. Підтримка включно грудного вигодовування до шестимісячного віку дитини за винятком випадків, зумовлених медичними та соціальними показаннями, і продовження грудного вигодовування до 1 року і більше із своєчасним введенням пригодовування.
7. Забезпечення цілодобового спільного перебування матері з дітьми та участі матері (членів родини) у здійсненні догляду за дитиною.
8. Заохочення матерів до грудного вигодовування за вимого дитини за відсутності медичних проти показів.
9. Відмова від використання у дітей, які знаходяться на грудному вигодовуванні сосок, пустушок чи інших засобів, які імітують материнські груди.
10. Створення груп підтримки грудного вигодовування і направлення до них матерів.
11. Дотримання міжнародного зведення правил збуту замінників грудного молока.
12. Практика сімейних пологів (підготовка партнерів і допомога жінці під час пологів). Вільне відвідування породіллі (матері) і дитини у відділенні спільного перебування.

Доносячи достовірну інформацію про переваги грудного вигодовування, медики сприяють зміцненню здоров’я матерів та дітей, а відтак – і всієї нації. Полтавська обласна дитяча клінічна лікарня в травні місяці цього року підтвердила статус «Лікарня доброзичлива до дитини», ще 27 закладів охорони здоров’я області мають такий статус.

Саме тому «грудне вигодовування протягом тисячоліть все ж таки залишається золотим стандартом оптимального харчування немовлят».

Антоніна Дуднікова, завідувач Центру розвитку дітей раннього віку Полтавської обласної дитячої клінічної лікарні