Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Сьогодні, 13 серпня, Міжнародний день шульги

Міжнародний день шульги щороку відзначається 13 серпня. Він був започаткований у 1976 році та проголошений у 1984 році Міжнародною конфедерацією шульг. Цей день широко відзначається, зокрема, британським Клубом шульг. То в чому ж особливості шульг, якщо вони навіть мають власне свято, інформує прес-служба Полтавського обласного Центру здоров’я.

“Шульга” – термін, що описує людину, яка володіє лівою рукою краще, ніж правою. Іноді в українській мові для цього поняття вживається російське “лівша”. Фізіологічно ліворукість пояснюється перехресним зв’язком між півкулями мозку й сторонами тіла, адже кожна наша дія продиктована провідним центром – головним мозком. Саме тут і відбуваються процеси, що визначають, стане дитина у майбутньому правшею або шульгою. Тільки 1% від усіх людей на планеті може похвалитися балансом між правою та лівою півкулями. Таких людей називають амбідекстерами. Для решти ж властиве домінування однієї половинки мозку.

Вважається, що ліва півкуля відповідає за розвиток аналітичного мислення, формування мови, навичок читання і письма. Зазвичай ліва півкуля є домінуючою, а оскільки вона контролює праву половину тіла, то більшість людей є правшами. Права півкуля мозку регулює конкретно-образну діяльність: зорове, слухове сприйняття, розпізнає запах і колір, є джерелом снів, фантазій, творчості та почуттів. Вона є домінуючою у шульгів.

Незважаючи на численні дослідження цього питання, науковці так і не змогли точно визначити істинні причини ліворукості. За однією із версій активність правої півкулі була викликана дією соціальних чинників. Іншою причиною виникнення ліворукості дослідники називають генетичний чинник, досліджувати який досить складно.

У наш час шульги не вважаються якимись винятковими людьми, хоча протягом тривалого часу людське суспільство не особливо симпатизувало ліворуким. Сьогодні існує тенденція приписувати шульгам більш розвинені творчі здібності, однак це не зовсім правильно – їхні здібності у всіх сферах, зокрема в науці і мистецтві, є так само різними, як і у правшів. На розвиток тих чи інших схильностей впливає не тільки домінуюча півкуля, але й безліч інших чинників. Проте недавні медичні дослідження показали, що у шульг набагато більше шансів домогтися успіхів у спорті, адже більшість чемпіонів великого тенісу, пінг-понгу, фехтування та боксу належать саме до цієї категорії людей. Шульга більш реактивний, аніж правша, він швидше метикує, і саме ця риса відіграє визначальну роль там, де необхідна швидкість реакції.

Ліворукість була притаманна багатьом геніям мистецтва, музики та науки. Чарлі Чаплін, Грета Гарбо, Мерилін Монро, Марсель Марсо, великі живописці епохи Відродження – Ганс, Гольбейн, Мікеланджело – усі вони були шульгами. Геніальний живописець, математик, астроном, фізик, винахідник першого у світі парашута на металевому каркасі Леонардо да Вінчі розробив навіть техніку письма справа наліво, бо так йому було зручніше писати. Шульгами були також великі Людвіг ван Бетховен і Ніколо Паганіні.

Відомо про успіхи шульгів у політиці. Колишні президенти США Барак Обама, Білл Клінтон, Джордж Буш-старший, Рональд Рейган і Джеральд Форд є шульгами. Фахівці кажуть, що у політиків-шульгів є перевага перед своїми опонентами-правшами, адже бажаючи посилити найбільш важливі для них тези за допомогою жестів, вони зазвичай використовують свою домінуючу руку. Проте з точки зору глядачів жестикуляція відбувається з лівого боку, тому жестикуляцію шульгів глядачі (принаймні, правші) сприймають більш позитивно, оскільки з їхньої точки зору вона відбувається справа.

Серед шульг є й такі відомі особистості, як Аристотель, Юлій Цезар, Наполеон Бонапарт, Уїнстон Черчілль, Ганс Христиан Андерсен, Лев Толстой, Сергій Рахманінов, Ісаак Ньютон, Пабло Пікассо, Альберт Ейнштейн, Стінг, Джордж Клуні, Білл Гейтс, Ліонель Мессі та багато інших.

Міжнародний день шульги було створено з метою привернення уваги світової спільноти до необхідності враховувати права шульг та їх зручності у побуті. Тому якщо ви шульга і досі вважаєте це недоліком – оберніть його на перевагу, адже дня правші у світі не існує.