Ви тут:
Суспільство Цікавинки 

Що таке нітрати, в якій їжі вони містяться та як їх уникнути, – пояснення Уляни Супрун

Нітрати в овочах та фруктах можуть завдати шкоди організму людини, якщо вживати їх у великій кількості.

Велика кількість людей, які купують кавуни, думають про те, чи багато у них нітратів, написала на своїй сторінці у Facebook в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

При цьому, більшість вважає синонімом нітратів отруту, що не завжди правда. Понад те, нітрати містяться не лише у кавунах, а й в багатьох овочах і фруктах, воді та навіть в нашому організмі.

Більшість здорових людей не матиме проблем з нітратами, адже в допустимих нормах нітрати абсолютно не страшні. Проте, якщо їх споживати з їжею або водою надто багато, вони починають концентруватися в організмі у великій кількості й тоді перетворюються на нітрити, які вже дійсно несуть шкоду.

На вміст нітратів в рослинах можуть впливати не тільки добрива, але й природні явища, зокрема хімічний склад ґрунту чи води для поливу, кількість світла, густота посівів та навіть частина доби, коли збирали урожай.

“Поширена думка, що в кавунах міститься дуже багато нітратів. Насправді, зі своїми 60 міліграмами на кілограм вони далеко не рекордсмени”, – пояснює Супрун.

Найбільше нітратів міститься в

– шпинаті;

– селері;

– листовій капусті;

– столових буряках.

В середньому у вищевказаних овочах 1-1,5 тисячі міліграмів на кілограм. Найменше шкідливих солей мають цибуля, перець, баклажани та зелений горошок.

ВООЗ рекомендованою денною дозою нітратів вказує 3,7 мг/кг, тобто 222 мг для людини, масою 60 кг. Проте це обмеження на сьогодні вважається занадто застережливим, адже у здоровому раціоні показники будуть вищими. Крім того, переваг від вживання овочів більше, ніж потенційних ризиків.

Супрун також назвала низку порад, що допоможуть мінімізувати шкоду від нітратів та споживати їх менше:

Можна вживати менше овочів з першого врожаю – нітратів в них все-таки може бути трохи більше. Тому ваша підозра, що не треба їсти перші кавуни – частково виправдана.

Їжте тільки ті частини овочів та фруктів, що містять найменше нітратів

Це зовсім не обов’язкова процедура, яка у більшості ситуацій буде невиправданою. Але у деяких випадках (наприклад, якщо ви знаєте про високий рівень нітратів у ґрунтових водах) від цих частин можна позбавитись перед споживанням.

У столових буряків потрібно відрізати верхню та нижню частину коренеплодів, у кабачків – шкірку, в огірків та редиски – відрізати хвостики та очистити від шкірки, в капусті варто позбавитись верхніх листків та не їсти качан. Кавуни як і дині найбільшу частину нітратів накопичують в недостиглій частині м’якоті, яка прилягає до шкірки. Особливо ці поради актуальні для дитячого харчування.

Готуйте овочі

Одним із ефективних способів зменшити кількість нітратів є виварювання. За 40-50 хвилин кількість нітратів зменшується приблизно на 40-80%.

Не купуйте нітрат-тестери, бо вони не працюють

Ці прилади вимірюють електропровідність солевмісних розчинів загалом, тому враховуються не тільки нітрати, а й всі інші солі – фосфати чи натрієві, які насправді нам потрібні. Похибка таких вимірів може досягати мало не 1000%. Визначити достовірно кількість нітратів можна тільки в лабораторних умовах.