Ви тут:
Медицина Суспільство Україна 

Приватна медицина стає доступною – експерти

З липня 2018 українці отримуватимуть лікування у приватних закладах за державний кошт.

Згідно з Законом України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», договір про медичне обслуговування населення може укладається між Національною службою здоров’я України (далі – НСЗУ) та закладом охорони здоров’я будь-якої форми власності чи фізичною особою-підприємцем.

Уже 12 приватних клінік та лікарів-ФОПів заключили договори з НСЗУ. Ще 30 приватних закладів перебувають у процесі заключення договорів. Всього в «першу хвилю» підписано 149 договорів, планується підписати ще 468 договорів у «другу хвилю».

НСЗУ буде сплачувати лікування українців в будь-якому закладі охорони здоров’я, який укладе договір зі службою. Умови договору як для комунальних, так і для приватних закладів є однаковими. Це має створити справжню конкуренцію за пацієнтів та підвищити якість роботи комунальних і приватних закладів.

Що спонукає приватні клініки заключати договори?

По-перше, можливість отримати гарантований щомісячний дохід за підписані декларації, незалежно від того, чи користувались пацієнти послугами. По-друге, залучення додаткових пацієнтів, бо тепер для пацієнта це безкоштовно і він не має платити за кожну консультацію. По-третє, надання пацієнтам додаткових послуг, які ще не сплачує НСЗУ.

Як це працює і що очікувати?

З огляду на те, що в 2018 році реформа охорони здоров’я стосується лише первинної ланки (сімейні лікарі, педіатри, терапевти), то і договори поки заключаються лише з закладами, що надають первинну медичну допомогу. Активна фаза реформи вторинної та третинної ланки запланована на 2020 рік, тоді можна очікувати перші договори з закладами «вторинки».

Будь-який заклад укладає договір з НСЗУ і отримує кошти за кожного пацієнта, що підписав декларацію з лікарем закладу. Вартість кожної декларації залежить від ставки капітації (станом на 2018 рік – 370 грн) та коефіцієнту, який встановлюється для кожної вікової групи.

Капітація – це модель фінансування, яка передбачає сплату коштів за кількість пацієнтів, що обслуговує медичний заклад, незалежно до кількості фактично наданих послуг (візити, аналізи тощо).

Так, для дітей віком до 5 років використовується коефіцієнт 4 (1480 грн), для дітей від 6 до 17 років – коефіцієнт 2,2 (814 грн), для дорослих від 18 до 39 – коефіцієнт 1 (370 грн), а для дорослих від 65 років – коефіцієнт 2 (740 грн). Отримуючи ці кошти, заклад зобов’язаний надавати пацієнтам безоплатно медичну допомогу, що передбачена Порядком надання первинної медичної допомоги.

Капітація відрізняється від звичної для українців оплати за кожну послугу. Фактично це, як абонемент до спортзалу, коли кожен, хто його придбає, має можливість ходити туди, коли завгодно, але на практиці частина користувачів робить це дуже часто, а частина рідко. Так само і з пацієнтами, частина з них буде ходити до лікаря ледь не щомісяця, а інші ходитимуть раз на рік або раз на декілька років. Вважається, що в середньому кожен пацієнт відвідує лікаря «первинку» десь 2-3 рази на рік.

При цьому середньозважена на вікову структуру ставка капітації складає приблизно 540 грн. Таким чином фактична вартість 1 візиту для закладу складає 180-270 грн, що близько до ринкової вартості у приватній клініці зараз. Водночас заклад, що працює з НСЗУ, матиме значно більшу кількість пацієнтів у порівнянні з тим закладом, де за кожен візит має платити пацієнт. Тому заклад буде мати можливість заробити на об’ємі, а не на вартості візиту.

«Поширена думка, що державна медицина – це дешево, а приватна – це дорого. Але якщо скласти фактичну вартість послуги в державному закладі, яка складається з фінансування з бюджету та дофінансування з гаманця пацієнта, то часто сума буде більше за вартість аналогічної послуги у приватній клініці. Реформа ж передбачає сплату реальної вартості послуги без необхідності дофінансування. Тому для приватних закладів це вже стає цікавим», – експерт з медичної реформи, експерт проекту «Медіашкола з Децентралізації. Курс-ІІ», який реалізує Центр Ейдос за підтримки програми U-Lead Євгеній Гончар.

Експерт вважає, що завдяки такому механізму приватні заклади стануть доступнішими ширшим колам пацієнтів і завдяки цьому почнуть складати вагому конкуренцію державним закладам.