Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

Полтавцям презентували новостворений Фонд енергоефективності

У приміщенні Полтавської ОДА відбувся Інформаційний семінар «Реформи у сфері енергоефективності — нові можливості для розвитку громад». У ньому взяли участь представники Міністерства регіонального розвитку України та проекту GIZ «Реформи у сфері енергоефективності в Україні», РДА, органів місцевого самоврядування, ОСББ та комунальних закладів області.

Старший інспектор з енергоефективності Офісу підтримки реформ при Міністерстві регіонального розвитку Валентина Гуч розповіла, що основна частина енергоспоживання в містах — це житлові та бюджетні будівлі.

«Вони побудовані переважно в 50–70-х роках, коли енергоресурси були дешеві, і тому споживають утричі більше енергії, ніж модернізоване житло або новобудови, скажімо, у Німеччині. В Україні стоїть виклик модернізації, щоб економити ресурси й кошти. Те ж саме стосується і джерел теплогенерації, котелень, систем транспортування, трубопроводів».

Є таке поняття, як «польська помилка», коли Польща вклала великі інвестиції в систему генерації, закупила потужне обладнання, а коли модернізували будівлі, то ці потужності не знадобилися. Тому зараз діяльність Уряду спрямована на модернізацію насамперед житлового фонду. У цьому може допомогти новостворений і нещодавно зареєстрований Фонд енергоефективності, який нещодавно розпочав свою роботу.

Як зазначив заступник голови Полтавської ОДА Олег Пругло, питання енергоефективності зараз дуже актуальне.

«Це і зменшення навантаження на бюджет, і покращення умов мешканців у першу чергу. У плані енергоефективності дуже далеко пішов Миргород, не відстають Лубни, Кременчук, Горішні Плавні. На жаль, у Полтаві ще не настільки впроваджені ці інституції. І якщо досі був інструмент тільки «Теплих кредитів», то Фонд енергоефективності — це принципово новий механізм для ОСББ, адже спрямований не на комунальні заклади, а саме на модернізацію приватного житла».

Так, ОСББ зможуть подавати заявку до Фонду про відшкодування до 40 % вартості витрат на здійснення енергоефективних заходів (це можуть бути як кредитні, так і власні кошти). Для цього потрібно провести енергоаудит будівлі, і відповідно до висновків замовити пакет робіт по заміні вікон, внутрішніх систем, освітлення тощо, а післяїх завершення пройти верифікацію. Здійснивши відповідні заходи, окупність яких становить 2–3 роки, можна зекономити до 30 % плати за теплопостачання й електроенергію.

Покищо Фонд працюватиме переважно з ОСББ, наступний етап — робота із малоповерховими будівлями, щоб охопити увесь житловий фонд.

Директор департаменту економічного розвитку, торгівлі та залучення інвестицій Полтавської ОДА Інна Іщенко познайомила присутніх із кращими практиками реалізації енергоефективних проектів у Полтавській області. Зокрема, на Полтавщині реалізується 33 проекти Міжнародної технічної допомоги (у 2015-му їх було тільки 9), з них 12 спрямовані саме на питання енергоефективності.

 

«В рамках проекту GIZ Миргород став містом-ментором, яке на своєму досвіді буде показувати, наскільки якісно треба впроваджувати енергоефективні заходи, починаючи від енергоаудиту будівель бюджетних закладів і до встановлення систем енергомоніторингу, лічильників. Інші позитивні приклади — у Семенівській, Омельницькій, Пирятинській ОТГ та ін”.