Ви тут:
здоров’я Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

На Полтавщині запрацювали пересувні медичні автокомплекси

На Полтавщині три з семи пересувних автомобільних комплексів здійснили перший виїзд до сіл, де немає ФАПів чи амбулаторій і вони віддалені від районного центру.

Ці комплекси придбали завдяки реалізації на Полтавщині субпроекту «Запровадження інноваційної моделі системи надання послуг хворим на гіпертонію в Полтавській області» Проекту Міжнародного банку реконструкції та розвитку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

Пілотним обрали Решетилівський район

Пересувні діагностичні комплекси – «амбулаторії на колесах» о 8-й ранку вирушили з Полтави за маршрутами: перша – Крохмальці-Коржі-Прокопівка, друга – Березняки-Підок, третя – Славки. Бригади медичного персоналу складалися з фахівців Полтавська обласна клінічна лікарня імені М.В. Скліфосовського та Решетилівського ЦПМСД.

Організаційну допомогу медикам, зокрема у логістиці пересування і трансферу осіб, що потребують сторонньої допомоги, надавали фахівці місцевого територіального центру соціального обслуговування.

Напередодні події Решетилівський ЦПМСД запрошував усіх жителів вищезгаданих сіл скористатися можливістю пройти безкоштовні обстеження на сучасному обладнанні.

Односельці теж зізнаються, що профілактичні огляди майже не проходять, а якщо щось турбує, то їдуть до районного центру. Здача аналізів – один з важливих пунктів у маршруті пацієнта, який неможливо було пройти за місцем проживання.

Пересувні амбулаторії розраховані для проведення діагностичних процедур: вимірювання артеріального тиску, ваги, зросту, визначення індексу маси тіла, зняття ЕКГ та забору біоматеріалу для лабораторних досліджень (загальний аналіз крові, визначення рівня глюкози, ризиків утворення тромбів, біохімічний аналіз крові). Щоб пацієнти з обмеженими фізичними можливостями могли зайти в комплекс, використовуються гідравлічні підйомники. Вони стали дуже у нагоді, адже кілька пацієнток за станом здоров’я уже не могли подолати сходи.

Віктор Лисак, директор Департаменту охорони здоров’я, без попередження заїхав особисто пересвідчитися, що обстеження йдуть за запланованим маршрутом і графіком – обрав перший маршрут.

Якщо у Крохмальцях, Коржах, Березняках більшість пацієнтів була у віці 60+ років, то у Славках і Прокопівці серед пацієнтів було чимало дітей і людей працездатного віку.

Всього за день пройшли обстеження 79 мешканців шести сіл Решетилівського району (з них 69 – пройшли лабораторні обстеження та знято 75 електрокардіограм).

Робота пересувного діагностичного комплексу – це дуже гарна ідея, ми дуже задоволені. І така кількість обстежених – це немало і стало відомо скільки в середньому потрібно часу на обстеження однієї людини. Ми дійшли до тих населених пунктів у сільській місцевості, де немає надавача медичних послуг – ні фельдшера, ні лікаря, і звідки населенню важко добратися до надавача послуг. А робота такої мобільної амбулаторії реально наблизить медичну допомогу до населення. За результатами обстеження ми зможемо попрацювати з людьми індивідуально – порекомендувати режим харчування, призначити правильне лікування. Зібрана інформація дасть змогу профілактувати ризики виникнення серцево-судинних захворювань – у кожного обстеженого ми визначали індекс маси тіла, пояснювали що це і як ним користуватися, щоб покращувати свій стан здоров’я. Коли я спілкувалася з пацієнтами у черзі, вони зазначали, що було б непогано, якби їм говорили, як краще харчуватися. І взагалі задоволені, що тепер знають свої показники і який спосіб життя вести (чи харчуватися так, як раніше, чи більше уваги приділити вмісту холодильника і калоражу).

За домовленістю з Решетилівською центральною районною лікарнею, результати лабораторних обстежень будуть готові до кінця наступного дня. Важко переоцінити позитив такого комплексу. Дуже важливо, що він обладнаний холодильником і центрифугою – це дає можливість якісно зібрати і доставити біоматеріал в належних умовах до лабораторії. Результати усіх обстежень (і лабораторні, і антропометричні заміри, і ЕКГ) ляжуть на стіл кожного сімейного лікаря, з якими обстежені мешканці підписали декларації. Якщо лікар виявить якісь відхилення, то буде вести з пацієнтом індивідуальну роботу, вирішувати як лікувати і коригувати спосіб життя.
Під час обстежень ми виявили людей з ризиком виникнення гіпертонічної хвороби, серцево-судинних хвороб або уже хворих на артеріальну гіпертензію, але захворювання виявили тільки зараз, під час обстеження. Наприклад, чоловік 1978 р.н. – ще досить молодий вік, але з великим ризиком. З ним сімейний лікар буде предметно спілкуватись, коли надійдуть результати лабораторних обстежень. Ми будемо працювати з усіма подібними випадками і залучати до програми «Доступні ліки», завдяки якій пацієнти мають змогу отримати ліки безкоштовно або за невелику доплату на весь курс лікування, – підбила підсумки Ольга Куцевол, заступник головного лікаря Решетилівського ЦПМСД.

Прес-центр Департамент охорони здоров”я Полтавської обласної державної адміністрації