Ви тут:
Суспільство Україна 

50 років тому радянські війська вторглися у Чехословаччину

Хронологію подій нагадує сайт “Історична правда“. У січні 1968 року партійний з’їзд Комуністичної партії Чехословаччини обрав першим секретарем Александра Дубчека. Він розпочав реформи: децентралізацію влади, допуск робітників до влади, лібералізацію мас-медіа тощо, хотів поєднати радянське “соціалістичне будівництво” із європейською соціал-демократією. Називав це “соціалізмом з людським обличчям”.

У березні 1968 року президентом країни став герої Другої світової, легендарний командувач Чехословацькою бригадою Людвіг Свобода. Він підтримав реформи Дубчека. Так розпочалася “Празька весна”.

Лібералізація у Чехословаччині викликала незадоволення комуністичних лідерів у сусідніх країнах. У Кремлі боялися, що це призведе до ослаблення військової могутності Варшавського договору (оборонний пакт між країнами соцтабору), адже кордони ЧССР межували з Західною Німеччиною, яка була членом НАТО.

Уночі 21 серпня 1968 року війська країн Варшавського договору розпочали вторгнення у братню республіку. 300 тисяч солдат і 7 тисяч танків приїхали боротися з “контрреволюцією”. Так почалася операція “Дунай” – єдина ненавчальна військова акція Варшавського договору. Вона була проведена показово і ефективно. Радянська армія показала високі навички.

Дубчека арештували, але покарати не наважилися. Наступного року його зняли з посади – через так звані “Хокейні бунти”, викликані перемогою чехословацьких спортсменів над радянською збірною на чемпіонаті світу. До влади в КПЧС прийшли “яструби”, які стали закручувати гайки. “Празьку революцію” було переможено.

І ця перемога стала початком кінця, в першу чергу у сфері іміджу СРСР. З прекрасної країни світлих людей, які перемогли нацизм і запустили людину в космос, Союз знову став тюрмою народів. Європейські “ліві” остаточно відвернулися від Сходу, зосередившись на власних проблемах. Подальше просування “пролетарської революції” у світ, яке тривало з 1917 року, зупинилося.

Операція “Дунай” була для СРСР наймасштабнішою військовою кампанією з часів Другої світової війни. І вона стала кінцем для Радянського Союзу. У Кремлі більше не говорили про жодні реформи. Почався тривалий період “застою” – бюрократичний апарат костенів, процвітала корупція, замість реальних дій з’явилася практика ритуальних промов і відписок. Спроби останнього лідера КПРС Горбачова щось змінити були запізними.