Ви тут:
Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

Відкритість, прозорість, доступність: суди Полтавщини набувають змін

Чи стають суди України ближчими до людей? Саме про це йшла мова на прес-сніданку, що організував Комітет виборців України, в рамках проекту “Підвищення обізнаності громадськості щодо стану та ходу судової реформи на місцевому та національному рівнях”.

Учасниками заходу стали: суддя-спікер Полтавського окружного адміністративного суду Ігор Шевяков, представники полтавських ЗМІ та громадськості.

В Україні триває судова реформа, що передбачає корінні зміни у системі судочинства. Не обминули нововведення і суди Полтавщини. Відкритість, відповідність європейським стандартам, самостійність та фінансова незалежність – саме такі риси повинен мати сучасний український суд.

Як було зазначено, всі судді обов’язково складають іспит Вищої кваліфікаційної комісії судів України. Служителям Феміди потрібно відповісти у тестах на 750 запитань з різних галузей права. Також перевіряють їх фінансові статки, родинні зв’язки, службову діяльність.

Якщо брати за приклад Полтавський окружний адміністративний суд, то всі 13 чинних суддів успішно пройшли кваліфікаційне оцінювання. Ще 7 кандидатів на посаду судді знаходяться у стадії відбору. Всього у штатному розпису 21 посада судді. Відтак, навантаження на служителів Феміди чимале.

“Поміж певних успіхів, сьогодні у судів є і проблеми. Головна з них – нестача суддів. В області є суди, що взагалі не можуть виконувати свої функції тому, що нікому судити. На кожного суддю нашого суду припадає 8-12 справ на день. У 2016 році, коли розпочинали судову реформу, багато суддів, які мали достатню вислугу років, пішли на пенсію. Процедура підготовки нового судді займає 1,5 – 2 роки. Тому і виникла ця проблема. Сподіваємось, що скоро її вирішать”, – розповів Ігор Шевяков.

Щодо форм судочинства, то вона передбачає таке нововведення як електронний суд. Цей проект сміливо можна назвати амбітним, адже електронний суд є навіть не в усіх країнах з розвинутою судовою системою.

“Електронний суд передбачає судовий процес в електронному вигляді. Простіше кажучи, громадянин може судитися не встаючи з дивану. Для цього потрібна реєстрація в системі обміну електронними документами між судом та учасником процесу. Тобто завести поштову скриньку електронного суду, що розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України. Мати електронний підпис. Подати до суду відповідну заявку. Це поки що пілотний проект. Він діє в деяких судах Києва та Дніпра. Можливо у 2019 році скористатися такою формою судочинства зможуть і полтавці”, – сказав Ігор Шевяков.

Читайте також: Як впроваджують судову реформу на Полтавщині