Ви тут:
Полтавщина Суспільство традиції 

13 липня – Горбанівської ікони Божої Матері

13  липня вшановують образ Горбанівської ікони Божої матері. Це одна з найбільших  шанованих святинь Полтавщини. Чудотворний образ, що належить до іконографічного типу Корсунської ікони, писаної євангелістом Лукою і перенесеною князем Володимиром із Херсонесу (Корсуня) до Києва 988 року, повідомляє сайт “Полтавіка”.

Назву ікона отримала від імення козака Горбаня, що знайшов святиню. За переказами, вона була явлена в 1 пол. 18 ст. на незаселеній і оточеній лісом території, де нині знаходиться село Горбанівка поблизу Полтави. Козак Горбань мав у цій пустоші пасіку. Одного разу, під час косовиці, його коса, зачепившись за щось тверде, зламалася. Нахилившись, він побачив у траві ікону Богоматері; кінець коси поранив лик Пречистої під правим оком і з нього покотилася сльоза (слід від якої і зараз виразно видно на іконі). Краї образу, писаного на металі, були обрізані, що свідчило про колишнє зумисне пошкодження святині злодійською рукою. Вражений дивом, Горбань відніс знахідку додому, повідомивши про неї духовенство. Поблизу місця явлення ікони забило цілюще джерело, що струменить і понині; у кінці 1990-х його почистили й облаштували.

У 1765 для ікони, неподалік від місця її явлення, звели Різдвяно-Богородицьку церкву стараннями шанувальників образу та козацького старшини Іллі Вовковняка. 1818 клопотанням священика Євтихія (Павловського) храм перебудували на мурований. Образ знаходився у гарному кіоті й був прикрашений срібно-позолоченими шатами. Ікона щедро чудодіяла, дивні зцілення фіксувались у церковній книзі.

Після зруйнування церкви святиня, з якої зняли коштовну ризу, була перенесена до Макаріївського храму м. Полтава. Потім переховувалась колишніми черницями Великобудищанського монастиря. З 1941 до 1949 перебувала в Макаріївській церкві, з 1949 до 1962 – у кафедральному Спасо-Преображенському соборі. Після знищення останнього повернулась до Макаріївського храму, що став кафедральним. Образ розміщується у лівому приділі храму, гарно оздоблений та обвішаний прикрасами – пожертвами прочан. Перед іконою вірні моляться Богоматері як «Заступниці і Похвалі землі нашої Полтавської».

Щоліта віряни та духовенство влаштовують хресні ходи до села Горбанівка та проводять водосвятний молебень біля джерела.