Ви тут:
Суспільство Україна 

Вперше з часів Незалежності українцям відкрили дані про якість води

Більша частина населення України забезпечена питною водою з поверхневих джерел, серед них майже 70% – з Дніпра

Державне агентство з питань електронного урядування спільно з Держагенством водних ресурсів презентувало відкритий реєстр якості води. Відомості повинні допомогти спеціалістам краще розуміти вплив промислових відходів на довкілля та контролювати дотримання законодавства в екологічній сфері, повідомили у відомствах. Також реєстр має допомогти і екоактивістам. Про це – у сюжеті Радіо НВ.

Стан води в Україні

Для створення реєстру використані дані, які збиралися протягом 10 останніх років. Проби води бралися 435 населених пунктах України. Саму якість рідини визначали вмістом хлору, аміаку, сульфату, амонію, нітрату, нітриту, фосфатів та інших хімічних речовин. Також спеціалісти враховували збагаченість киснем.

При зборі даних з’ясували, що найбрудніша питна вода в Одеській області, далі – Донецька та Луганська, за ними Миколаївська область, Дніпропетровська, Харківська, Київська. Замикають список Львівська та Закарпатська області. Більше за все вода з водопроводу забруднена у великих містах. У реєстрі стверджується, що майже 80% населення України забезпечується питною водою з поверхневих джерел. Серед них майже 70% з річки Дніпро.

За словами розробників, дані будуть поновлюватися і поповнюватися. Реєстр буде відкритий на сайті Єдиного державного порталу відкритих даних.

Чим здебільшого насичена питна вода

Інформації, яка міститься в реєстрі, недостатньо для того, щоб провести більш глибший аналіз забрудненості води, заявила доцент кафедри Міжнародної академії екології та медецини, цитогенетик Майя Верголяс. За її словами, агенству водних ресурсів варто розширити базу даних і додади аналізи на ще декілька хімічних елементів, вважає експерт.

“Мутність, тяжкі метали, леткість речовини. У першу чергу, тяжкі метали, якими насичена наша питна вода. Кадмія багато, марганця”, – зазначила експерт.

Раніше науковці витрачали забагато часу на збір інформації, реєстр має значно спростити цей етап, сказала професор Київського національного торговельно-економічного університету, директор науково-дослідного інституту Держ-вод-екологія Олена Сидоренко.

Необхідно, щоб і усі споживачі води звертали увагу на дані, які зараз оприлюднили. І переходили від пасивних звинувачень до активних дій. Вона наголосила на тому, що навіть для риборозведення необхідно знати про стан води.

За даними організації  Open Knowledge Network, лише 15 країн світу публікують дані про якість своєї води. Більш точну інформацію про свої водні ресурси надає Фінляндія.