Ви тут:
Культура Полтавщина Суспільство ТОП-новина 

У Полтаві представили для огляду рукописи Юрія Кондратюка

У Полтавському музеї авіації і космонавтики відбувся урочистий захід “Крім терни до Місяця”, присвячений 121-й річниці від дня народження геніального українського вченого, уродженця Полтави Юрій Кондратюка.

Директор Полтавського музею авіації і космонавтики Андрій Пушкарєв, директор Полтавського краєзнавчого музею ім. В. Кричевського Олександр Супруненко, проректор Полтавського Національного техуніверситету ім. Ю.Кондратюка Анатолій Мартиненко, голова Спілки ветеранів космодрому “Байконур” Вероніка Шостак поклали квіти до памʼятника Кондратюку. Захід відвідали курсанти військового коледжу сержантського складу ВІТІ ДУТ.

Завідувач фондами музею Марина Окара розповіла про життєвий шлях одного з перших творців теорії космічних польотів на Місяць, котрий випередив час практично на півстоліття. Під час навчання у 2-ій Полтавській чоловічій гімназії тоді ще Олександр Шаргей завів спеціальний зошит, в якому записував свої перші космічні проекти. Невдовзі з цих нотаток склалася перша рукописна книга з амбіційною назвою “Тим, хто буде читати, щоб будувати”. У ній він розвʼязував проблеми підкорення космічного простору.

У 1929 році на основі цього рукопису була видана праця “Завоювання міжпланетних просторів” власним коштом автора. У 30-ті роки її придбала Бібліотека конгресу США, де вони пролежала до 60-х років, поки американська Місячна програма не зайшла у глухий кут. Кондратюк на 50 років раніше розрахував ту саму трасу, по якій належало летіти американським астронавтам. Американці самі відверто визнавали, що ідея Кондратюка заощадила Америці мільярди доларів і велику кількість часу”, – зазначила Марина Окара.

Прижиттєве видання книги 1929 р., а також фрагменти рукопису презентували відвідувачам для перегляду.

Кондратюк визначив, що найскладніші моменти під час польоту — це старт і приземлення. Для того, щоб пережити ці складні відрізки, потрібне крісло-ложемент, в якому буде лежати космонавт, розташоване перпендикулярно напрямку польоту. Також у цьому рукописі він пропонує виходити з корабля у відкритий космос через шлюз, і вдягати на космонавта костюм, схожий на водолазний, тобто сформульовані ідеї сучасного космічного скафандра”, – розповіла Ірина Пістоленко, завідувач сектором Полтавського музею авіації і космонавтики

Відвідувачі могли ознайомитися з тематичною книжковою виставкою з фондів Полтавської обласної наукової універсальної бібліотеки імені І.П. Котляревського та побачити рукописи (факсиміле) Юрія Кондратюка роботи відомого графіка, оформлювача, художника Віктора Батурина.

По закінченню заходу відбувся перегляд фільму «Траса Кондратюка».

Виставка триматиме два тижні.