Ви тут:
Полтавщина Суспільство 

У Полтаві представники Світового банку , аграрії та чиновники говорили про земельні відносини

Сьогодні, 13 червня, у полтавському прес-клубі відбувся круглий стіл на тему “Підвищення ефективності управління земельними ресурсами в аграрній сфері. Можливості та інструменти для розвитку сільських громад та агровиробників”.

На захід були запрошені: консультант проекту “Підтримка прозорого управління земельними ресурсами України” Світового банку Віталій Данкевич, консультант з земельних питань Світового банку Олег Нів’євський, заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Роман Прокопенко, начальник Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Вадим Чувпило, голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Полтавської області Василь Бурлака, інші спеціалісти причетні до вказаної теми, фермери та представники ОТГ області.

Головною темою розмови став мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення. Як було зазначено у світі залишилось лише 7 країн, громадяни яких не мають права розпоряджатися своєю землею. В їх числі і Україна.

 

“На сьогодні під мораторієм в Україні перебуває 40 млн га землі. Це 94% всіх сільськогосподарських земель, або 66% всієї території України. З них 27,7 млн га (майже 70%) належать громадянам. Через мораторій на продаж землі майже 7 млн землевласників, тобто кожен 6-й українець не може розпоряджатися своєю землею. Мораторій розвитку агросектору, наданню кредитів для розвитку фермерства і довгостроковим інвестиціям у розвиток галузі. Ключовий наслідок існування мораторію для власників паїв, 2/3 яких здають свою землю в оренду, – це неможливість отримувати справедливу орендну плату за ці паї”, – зазначив Віталій Данкевич.

З твердженням, що лише мораторій на продаж землі гальмує розвиток агросектору, погодились далеко не всі присутні на зібранні. Аграрії скаржились на відсутність дешевих кредитів для малих сільгосппідприємств, недоліки у законодавстві та бюрократичні перепони.

У свою чергу заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Роман Прокопенко пообіцяв аграріям всіляку підтримку.

“Наша зустріч це гарний майданчик для розгляду проблем, що і снують в нашій області стосовно управління земельними ресурсами. Мета – покращити діалог між владою, органами місцевого самоврядування та агровиробниками. Якщо зробити аналіз, то можна побачити, що сталося відставання нормативно-законодавчої бази від тих реалій, що склалися в земельних відносинах. Добре, що уряд почав передачу земель сільськогосподарського призначення в комунальну власність ОТГ. В області вже 17 ОТГ отримали ці земельні ділянки, ця робота триває, але це не вирішує питання в комплексі. Є питання щодо земель колективної власності, лісопосадкових смуг. Вони не вирішені і тут потрібне нормативно-законодавче забезпечення. Займаючи в Україні 7 місце по території, Полтавщина посідає 1-2 місце по виробництву валової продукції в АПК. Земельні ресурси, це той додатковий бюджет, що отримають наші селяни в розрахунок за паї. В минулому році орендарі сплатили пайовикам 3,4 млрд грн. На сьогодні орендна плата в області складає 9,4 відсотка. Це найвищій показник в державі. Звичайно є і проблеми. На Полтавщині діють програми підтримки аграрного сектору. Тому якщо ви вбачаєте потенціал в молочному виробництві, ягідництві, бджолярстві та інших напрямках, звертайтесь до нашого Департаменту і ми вас підтримаємо і коштами і консультаціями”, – сказав Роман Прокопенко.

Всі присутні на круглому столі мали можливість поставити питання спеціалістам і отримати на них вичерпні відповіді, а також виразити свою точку зору з тої чи іншої проблеми.